ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY- 2.02.2017

Jubileuszowe Święto Patrona

02 lutego 2017r. obchodziliśmy Jubileuszowe Święto Patrona. W tym roku był to potrójny Jubileusz:

*25. rocznica nadania imienia Armii Krajowej szkole podstawowej,

*15 rocznica nadania imienia K. K. Baczyńskiego gimnazjum,

*15. rocznica nadania szkole sztandaru.

Z tej okazji gościliśmy w murach naszej szkoły wielu wybitnych gości. Wśród nich byli kombatanci- żołnierze AK w osobach: Ryszarda Filipowicza- Prezesa ŚZŻAK Okręgu Dolnośląskiego i Pani Joanna Kiąca- Fryczkowska- członek  oddziału Leszno ŚZŻAK.

Wśród zaproszonych gości byli również:

*Waldemar Kalendo- sekretarz Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻAK,

*Wojciech Trębacz- Oddziałowe Biuro Edukacji IPN we Wrocławiu

*Sylwia Krzyżanowska- Oddziałowe Biuro Edukacji IPN we Wrocławiu

*Marek Goryniak- członek Oddziału Leszno ŚZŻAK

*Barbara Piwońska- członek Oddziału Leszno ŚZŻAK

*Beata Pona- Wójt Gminy Niechlów

*Ewa Pietrowiak- Przewodnicząca Rady Gminy wraz z radnymi

*Józef Czak- zastępca przewodniczącej Rady Gminy

*Beata Hałaś- Skarbnik Gminy

*Barbara Zacharzewska- inspektor ds. oświaty w gminie Niechlów

*Dorota Rasała- Świtoń- Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. AK w Oleśnicy, przewodnicząca Zarządu Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Bohaterów AK wraz z pocztem sztandarowym

*Dorota Basiak- dyrektor SP nr 3 im. AK w Bolesławcu

*Karol Olender- dyrektor SP im. AK w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie wraz z pocztem sztandarowym

*Jan Niemaczek- przewodniczący Rady Gminy w okresie nadania imienia gimnazjum w 2002r.

*Maria Skała- wieloletni dyrektor SP w Niechlowie

*Bernard Bazylewicz- dyrektor PCDNiPPP w Górze

*Janusz Konopnicki- naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Górze

*Katarzyna Kurdek- dyrektor DK w Niechlowie

*Karolina Czak- dyrektor Biblioteki Gminnej

*Henryk Merta- kierownik ZGKiM w Niechlowie

*Tadeusz Birecki- prezes Koła Łowieckiego ,,Kaczor” wraz z pocztem sztandarowym

*Prezydium Rady Rodziców z przewodniczącą Katarzyną Pacyna i poprzednia przewodniczącą- Małgorzatą Guz

*ks. Stanisław Długowski- proboszcz parafii Żabin

*Bronisław Pospiech- dyrektor Gimnazjum w Naratowie wraz z delegacją uczniów

*Aneta Juska- dyrektor SP w Sicinach wraz z pocztem sztandarowym

*emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Niechlowie

*laureaci XVIII Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym ,,Armia Krajowa- Siłą Zbrojną Polskiego Państwa podziemnego” wraz z opiekunami

*rodzice i mieszkańcy gminy.

Po części oficjalnej, na którą złożyły się takie elementy jak: wprowadzenie pocztów sztandarowych, ośpiewanie hymnu, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, delegacje poszczególnych instytucji i szkół złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem. Następnie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Kolejną częścią uroczystości był występ artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: Elżbiety Sokołowskiej i Mariusza Ratajczaka. Część artystyczna przebiegała pod hasłem: ,,Dzieciom wojny- dzieci pokoju”. Po niej dyrektor Andrzej Skorecki wręczył gościom pamiątkowe statuetki, a dyrektor PCDNiPPP dokonał podsumowania XVIII Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym ,,Armia Krajowa Siłą Zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego”. Zebrani mogli podziwiać prace laureatów na wystawie, którą wraz z uczniami przygotowały Panie: Grażyna Maksyminko, Joanna Pakuła i Monika Jankowiak. 40 Laureatów odebrało nagrody ufundowane przez sponsorów, w tym IPN we Wrocławiu. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali okolicznościowy Biuletyn o pracy szkół wraz z kalendarzem na 2017r.

Na zakończenie uroczystości przybyli goście składali życzenia dla całej Społeczności Szkolnej z okazji obchodzonego święta.

Jubileuszowe obchody były poprzedzone realizacją interdyscyplinarnego szkolnego projektu: ,,Zrozumieć miniony czas…” Uczniowie na lekcjach muzyki utrwalali śpiew wszystkich zwrotek hymnu państwowego oraz uczyli się hymnu Polski Podziemnej. Odbywały się lekcje wychowawcze i lekcje historii oraz j. polskiego poświęcone czasom II wojny światowej, działalności AK oraz przybliżające postać i utwory poetyckie K. K. Baczyńskiego. Podsumowaniem wszystkich działań były przeprowadzone w styczniu konkursy, których wyniki przedstawiamy poniżej:

1/ Szkolny Konkurs Wiedzy o AK- dla uczniów szkoły podstawowej: I miejsce- Julia Wdowicka- kl. VI

2/ Szkolny Konkurs Wiedzy o K. K. Baczyńskim dla uczniów gimnazjum- I miejsce-Sandra Kalisz z klasy IIIa

3/ Szkolny Konkurs ,,Mistrz Ortografii”- treść dyktanda nawiązywała do wydarzeń historycznych- I miejsce- Maja Góral- kl. I gimnazjum

4/ Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej- pod hasłem: ,,Strofy o Ojczyźnie”- I miejsce- Paulina Sobczyńska z kl. VI

5/ Szkolny Konkurs na najciekawszą gazetkę o Patronie; w kategorii szkoły podstawowej wygrała klasa V (wychowawca- Marzena Witt), a w kategorii gimnazjum- klasa IIIa (wychowawca- Ewa Małecka).

Wicedyrektor Halina Kuchta