PROGRAMUJEMY Z KLASĄ

U ubiegłym roku szkolnym nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej panie Dorota Izdebska I Joanna Tomaszewska -Rząsa wprowadzały innowację pedagogiczną związaną z pilotażowym wprowadzaniem programowania do edukacji formalnej. Nauczycielki napisały innowacyjny program pt. „Nauczanie przez programowanie”, który realizowały w klasach I i IIa Szkoły Podstawowej. Czas wdrażania innowacji minął, jednak działania w zakresie nauki kodowania i programowania nie zostały zakończone. Należy wspomnieć, że w roku szkolnym 2017/2018 wprowadzana jest nowa podstawa programowa, która przewiduje wprowadzanie elementów programowania już od klasy pierwszej szkoły podstawowej. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły uczestniczyły w kilku ciekawych szkoleniach doskonalących ich umiejętności w zakresie TIK. Należy wspomnieć o tych, które odbyły się w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Górze, a były to warsztaty programowania obejmujące  umiejętności programowanie w aplikacjach Baltie i Scratch oraz warsztaty z elementami robotyki z wykorzystaniem robota Photon. Ciekawe szkolenie , w którym brały udział nauczycielki pierwszego etapu edukacyjnego odbyło się również w Warszawie. Było ono podsumowaniem wdrażania programowania ogłoszonego w ubiegłym roku szkolnym przez MEN oraz programowania z eTwinningiem. Obejmowało ono warsztaty z „Kodowania na dywanie” ,  z programowania Ozobotów oraz udziału programowania w edukacji muzycznej. Doświadczenia i wiedza, którą posiadły nauczycielki podczas tylu ciekawych form edukacyjnych przełożą się na pewno na jakość nauczania  informatyki w klasach młodszych. W tym roku szkolnym nadal uczniowie będą kodować z wykorzystaniem gry edukacyjnej zakupionej przez Radę Rodziców Scottie Go! oraz innych ciekawych aplikacji zamieszczonych w sieci. Ważnym elementem edukacji informatycznej najmłodszych będą również dodatkowe zajęcia zaplanowane w projekcie „Edukacja  inwestycją w przyszłość”.  Można śmiało powiedzieć, że w naszej szkole programujemy z klasą.

Dorota Izdebska