Podsumowanie zajęć prowadzonych w ramach projektu „Edukacja Inwestycją w Przyszłość” w zakresie rozwijania zainteresowań dzieci technologią informacyjną i programowaniem

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy II i IIIa brali udział w zajęciach z zakresu programowania. Zajęcia te były prowadzone przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej panie Joannę Tomaszewską – Rząsa oraz Dorotę Izdebską. Najmłodsi mieli okazję na zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu posługiwania się nowoczesnymi technologiami w połączeniu z programowaniem i elementami robotyki.

Atutem tych cotygodniowych spotkań było czynnościowe podejście do tematu zdobywania wiedzy w opisywanym zakresie działań.

Dzieci miały okazję:

• programować różnego rodzaju roboty;
  • kodować za pomocą kolorowych kubeczków na macie;
  • rozwiązywać sudoku również korzystając z maty do kodowania;
  • programować wykorzystując grę Scottie GO!;
  • szyfrować wiadomości z wykorzystaniem np. maszyny kodującej Juliusza Cezara;
  • generować kody do odszyfrowywania dyktand graficznych;
  • kodować ruch z wykorzystaniem piktogramów;
  • korzystać ze stron internetowych, które poświęcone są nauce programowania np. digiuzzle.

Należy również dodać, że uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach związanych z programowaniem. Były to konkursy, w których najmłodsi musieli wykazać się umiejętnością programowania robotów – ozobotów oraz sprawnością rozwiazywania różnorodnych zadań związanych z logicznym, acz kreatywnym myśleniem. Wychowawczynie klasy II i IIIa zgłosiły grupy do konkursu zorganizowanego przez firmę Edu Sense pt. „Czekając na święta uczymy dzieci programować” oraz „I Ogólnopolski Konkurs  - Uczymy Dzieci Programować” W pierwszym konkursie trwającym tylko miesiąc klasa II wygrała matę do kodowania, a trzecioklasiści robota – ozobota. Drugi konkurs, rozłożony w czasie II półrocza zaowocował zdobyciem certyfikatu udziału w programie oraz dyplomem dla każdego dziecka. Choć oczywiście nie tylko, przyniósł przede wszystkim nowe umiejętności. Bazując na wypracowanych przez uczniów umiejętnościach nauczycielki przygotowały pokaz pracy z Ozobotami w Dniu Nowych Technologii w Edukacji, które współorganizowały w szkole 21 marca 2018r. interesującą, okazała się też lekcja otwarta dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej z naszej placówki, która odbyła się 10 kwietnia 2018r.  Uczniowie pokazali, że potrafią nie tylko programować, ale wspaniale współpracować ze sobą. Dużym wsparciem dla prowadzących zajęcia nauczycieli były liczne szkolenia, w których uczestniczyły. Część z nich odbyło się w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Górze – szkolenie prowadzone przez autorkę podręczników do informatyki „Baltie, Scratch i algorytmy” , warsztaty „Programowanie bez prądu z wykorzystaniem klocków LEGO”, konferencja „Elementy robotyki z Photonem”, warsztaty „Kodowanie na dywanie” - kodowanie offline” czy też „Programowanie robotów edukacyjnych Ozobot”.  Owocem działań związanych z nauką programowania były także akcje podjęte wspólnie z Gminną Biblioteką w Niechlowie. Wychowawczyni klasy IIIa Dorota Izdebska wspólnie z dyrektorem biblioteki panią Karolina Czak przeprowadziły  zabawy związane z elementami programowania i robotyki z okazji „Wesołego Halloween” oraz Nocy Bibliotek pt. „Rzeczpospoczyta”. Akcje te odbyły się przy wsparciu Fundacji Orange i szkoleń w ramach programu „Zaprogramuj Przyszłość”.  Warto także dodać, że cała grupa uczniów uczestnicząca w zajęciach z programowania – dwadzieścioro czworo dzieci wzięła udział w wycieczce do wrocławskiego ZOO.  Była to nagroda za cały rok ich pracy.

Reasumując mamy nadzieję, że dzieci, które objęte zostały dodatkowymi zajęciami z programowania realizowanymi z projektu „ Edukacja Inwestycja w Przyszłość” będą naszą przyszłością i zaprogramują świat lepszym i otwartym na wykorzystanie nowych technologii w życiu codziennym.

Podsumowanie przygotowały Dorota Izdebska i Joanna Tomaszewska - Rząsa