Zajęcia projektowe w klasie II - "Kosmos i jego tajemnice"

Gwiazdy, planety, astronomia. Jednostki czasu kalendarzowego: pora roku, rok, miesiąc, tydzień, dzień i związki między nimi. Proste obliczenia kalendarzowe. - to jeden z tematów realizowanych na zajęciach w projekcie „Kurs na edukację”. Zajęcia matematyczno-przyrodnicze-rozwijające oparte na metodzie eksperymentu prowadzone w klasie II, których głównym celem zajęć jest zaciekawienie światem przyrody i matematyki oraz rozbudzenie pasji poznawczych, kształtowanie umiejętności kluczowych dotyczących korzystania z informacji rozumowania oraz wykorzystania wiedzy w praktyce oraz eksperymentowania itp. są okazją do holistycznego poznawania świata. Uczestnicy zajęć wykonują doświadczenia, badają, mierzą, wykonują dość skomplikowane obliczenia matematyczne, ale także rozwijają myślenie twórcze poprzez rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, rebusów. Treści programowe realizowane są w taki sposób, aby uwzględniać zasadę stopniowania trudności. Nie można zapominać o tym, że nauka na zajęciach dodatkowych jest dla ucznia przyjemnością, a nie kolejnym obowiązkiem, któremu nie może sprostać. Zadania są dostosowane do możliwości dzieci z uwzględnieniem ich sfery najbliższego rozwoju. Praca dzieci polega m.in. na rozstrzyganiu problemów, wykonywaniu zadań, badaniach i doświadczeniach. Program zajęć w przystępny sposób przybliża dzieciom świat matematyki i przyrody, uczniowie mają okazję zapoznawać się ze zjawiskami i zależnościami, uświadomić, że są częścią świata, jednym z jego elementów. Kosmos i rozmowa o nim dała takie możliwości. Uczniowie poznawali kolejność planet w układzie słonecznym, rysowali i budowali rakiety kosmiczne, rozmawiali o grawitacji i rozwiązywali zadania matematyczne związane z treścią zajęć. Bardzo atrakcyjną częścią zajęć były gry matematyczne "Zdobywcy Księżyca" i "Gwiazdozbiory". Pierwsza gra dawała możliwość utrwalania dodawania i odejmowania, a druga tabliczki mnożenia. Takie zajęcia to prawdziwy "Kurs na edukację"

Zdjęcia i tekst zamieściła Dorota Izdebska