Udział uczniów Zespołu Szkół w Niechlowie w wystawie we Wrocławiu: „Drogi do niepodległości żołnierzy AK i ich rodzin”

Taki tytuł nosiła tegoroczna wystawa prac Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej, której uroczyste otwarcie nastąpiło dn. 2 marca 2018r. w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, a dokonał go Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk oraz zastępca Prezydenta Miasta  Bolesławiec Kornel Filipowicz. Na wystawie znalazły się prace tematyczne historii powstania Armii Krajowej, losów Komendantów AK oraz ich rodzin w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Przedstawiono również sylwetki wybranych żołnierzy Armii Krajowej, uzbrojenie żołnierzy AK, rolę łączniczek w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.  Za organizację tegorocznej wystawy odpowiadała Szkoła Podstawowa nr 3 im Armii Krajowej w Bolesławcu.

Prace prezentowane w Sali Kolumnowej przygotowali uczniowie dolnośląskich szkół, wśród nich uczniowie Zespołu Szkół im. Armii Krajowej  i Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Niechlowie. Tematem naszej pracy było życie i działalność generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”.  Najważniejsze wydarzenia z jego życia należało przedstawić na jednej planszy formatu A0. Poznając sylwetkę „Nila” ciężko było wybrać najważniejsze spośród jego dokonań, ponieważ wsławił się on jako dowódca Kedywu podczas II wojny światowej, twórca organizacji „Nie – Niepodległość” przed jej zakończeniem oraz nieugięty żołnierz Armii Krajowej po jej zakończeniu. Skazany na karę śmierci za wydawanie rozkazów likwidowania, względnie rozpracowywania, przy współpracy z Niemcami, komórek PPR, oddziałów GL i AL oraz partyzantki radzieckiej. Zrehabilitowany został dopiero 7 marca 1989r.

Z podobnych plansz – plakatów można poznać m.in. losy Aliny Janowskiej, Witolda Pileckiego, Stefana Roweckiego czy Danuty Siedzikówny. Wystawę przez kilka najbliższych tygodni można oglądać w  holu Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

Uroczystość otwarcia uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu, oraz krótki wykład wiceprezesa Dolnośląskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Wojciecha Trębacza dotyczący postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918r.

Z naszej szkoły w uroczystości wzięły udział autorki plakatu: Aleksandra Monkiewicz, Maja Góral, Maria Pona i Tatiana Matyja, pod opieką nauczyciela historii- Gabrieli Krzyżanowskiej.

Gabriela Krzyżanowska