Jak powstała AK ?

27 września 1939 roku, na kilkanaście godzin przed kapitulacją, grupa wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewicz- Tokarzewskim z udziałem prezydenta stolicy Stefanem Starzyńskim, zawiązała konspiracyjną organizację wojskową- Służba Zwycięstwu Polski. Organizacja ta stanowiła zasadnicze ogniwo późniejszej Armii Krajowej. W 1940 roku została ona przekształcona najpierw w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego, z 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową.

Z.W.Z. był organizacja kadrową. Armia Krajowa stała się organizacją masową, w ciągu trzech lat ogarnęła 400 tys. ludzi. AK przewidywała koncentrację swego wysiłku na czas ogólnonarodowego powstania. Pod jej osłoną miała się ujawnić administracja Państwa Polskiego i podjąć normalną pracę.

Do walki bieżącej powołano Związek Odwetu (1940r.), a poza granicami Rzeczypospolitej- na Wschodzie-  organizację dywersyjną ,,Wachlarz”. Oprócz tego Z.W.Z. na terenach okupowanych- w latach 1939- 1941- przez ZSRR, prowadzona była akcja dywersyjno- bojowa, a nawet działały oddziały partyzanckie (zwłaszcza w województwie białostockim i nowogródzkim).

W końcu 1942r. z połączenia tych formacji oraz dzięki dołączeniu nowych oddziałów i oficerów, powstało kierownictwo dywersji ,,KEDYW”, którego organizatorem i szefem był gen. bryg. August Emil Fieldorf ,,Nil”.

Do momentu rozwiązania AK oddziały ,,KEDYWU” przeprowadziły (wg danych PSZ Tom III Armia Krajowa) 1175 akcji i wykolejeń pociągów, wysadziły 38 mostów, uszkodziły 19 058 wagonów, zniszczyły 1167 cystern z benzyną, spaliły 272 magazyny wojskowe, zniszczyły 4 326 samochodów wojskowych, zlikwidowały, w ramach samoobrony, ponad 2 tys. agentów gestapo.

Biuro Informacji i Propagandy (BIP) prowadziło wśród własnego społeczeństwa szeroką akcję propagandową dostarczając rzetelnych informacji oraz skierowaną przeciwko Niemcom wojną psychologiczną (Akcja ,,N”).

Armia Krajowa była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną w okupowanej Europie .