Przysięga żołnierzy AK

Przyjmowany :

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi  Panny Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż znak Męki i Zbawienia , i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej , Rzeczpospolitej Polskiej , stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego . Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń. Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny , a tajemnicy niezłomnie dochowam cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg .

Przyjmujący :

Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej , walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny .Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku . Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą . Zdrada karana jest śmiercią .