Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

Rozwiązanie AK

19 stycznia 1945r. generał ,,Niedźwiadek” ostatni Komendant Armii Krajowej wydał rozkaz rozwiązania AK:

 

,,Żołnierze Armii Krajowej!

Dają Wam ostatni rozkaz! Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dlaszą pracę- z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK.

W imieniu służby dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną pracę.

Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w wolnej i demokratycznej Polsce.

Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska”

 

W czasie wojny zginęło w walkach lub więzieniach i obozach około 60 tysięcy żołnierzy AK. W okresie od maja 1944 do maja 1945r. do obozów sowieckich wywieziono kilkadziesiąt tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Niemal połowa z nich zginęła, w większości bez śladu. Ci, którzy przeżyli, powrócili po latach za zniszczonym zdrowiem.

W latach 1945-1955 w ramach represji resortu Bezpieczeństwa Publicznego PRL aresztowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy AK. Połowa z nich nie doczekała się uwolnienia po październiku 1956r. albo ich skazywano na karę śmierci w wyniku fałszywych zarzutów, albo ginęli bez wieści w więzieniach.

         Armia Krajowa była jedną z najliczniejszych armii podziemnych w Europie, działającą w kraju okupowanym przez wojska nieprzyjacielskie. Jej organizacja, dyscyplina, wyszkolenie I skala działań bojowych potwierdziły, że była ona liczącą się siłą zbrojną- armią  podziemnego Państwa Polskiego.