PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie dzieci do korzystania  z biblioteki szkolnej i rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na Czytelnika w naszej szkole miało miejsce 17 maja 2021 r. Uczniowie  wraz z wychowawczynią Panią Anną Magdycz uczestniczyli  w zajęciach bibliotecznych ,,Moja pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”, podczas  których zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej i  z jej księgozbiorem. Dzieci dowiedziały się,  jak należy dbać o książki. Zanim jednak zostali pasowani na Czytelnika, wykazali się swoją wiedzą o bajkach i baśniach. Odpowiadali na pytania przygotowane przez Panie Bibliotekarki, słuchali fragmentów bajek i dopasowywali je do tytułów. Wszyscy zdali test celująco. Podczas uroczystego pasowania uczniowie dostali książkę „Pierwsze abecadło” wydanej przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” wraz z pamiątkową zakładką.

Drodzy Rodzice,

Korzystając z okazji pragniemy podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców                                   i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja  co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny                     i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.

Bibliotekarze