JesteśMY ciekawi świata - uczymy się przez doświadczanie

Uczniowie klasy piątej aktywnie uczestniczą w poznawaniu świata. Czynią to poprzez doświadczanie. Mają do tego okazję także na lekcjach plastyki. Poznając na nich zasady kompozycji, nie tylko rozmawiają o niej, pozyskując wiadomości z książek, nie tylko analizują dzieła sztuki, ale sami tworza określone kompozycje. Tak było na jednej z ostatnich lekcji. Podzieleni na zespoły uczniowie układali z różnych klocków, elementów określone kompozycje. Okazało się, że nie są to trudne rzeczy. Piątoklasistom udało się współpracując ze sobą ułożyć kompozycje symetryczne i asymetryczne, otwarte i zamknięte, statyczne i dynamiczne oraz rytmiczne. Takie doświadczanie sprawia, że prawa rządzące układem elemntów w pracy plastycznej, czyli kompozycją dzieci poznały wieloaspektowo, nie tylko siedząc w ławce szkolnej.

n-el plastyki Dorota Izdebska