Narodowe Czytanie

3 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji Narodowe Czytanie. Odsłoną jedenastej edycji Narodowego Czytania były Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Cykl ten powstał na początku lat dwudziestych XIX wieku i były częścią pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza. Ukazał się w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Utwory wchodzące w skład cyklu w dużej mierze opierają się na wierzeniach prostego ludu oraz na podaniach, które krążyły wśród gminu. Źródłem, z którego czerpał Mickiewicz motywy i tematy, które potem wykorzystywał w swych dziełach, była ludowa fantastyka, owa „wieść gminna”, a także ludowe postrzeganie problematyki związanej z winą i karą, ludowe poglądy na świat i zastaną rzeczywistość.

Obchody Narodowego Czytania rozpoczęliśmy już 2 września. W świetlicy szkolnej zgromadzili się uczniowie klas siódmych oraz ósmych wraz z nauczycielami, panem dyrektorem oraz panią wicedyrektor. Odczytaliśmy utwory: Romantyczność, Świtezianka oraz Pani Twardowska. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe Certyfikaty od pana dyrektora.

Utwory czytali: Filip Laksander, Klaudia Kmiecik, Karolina Woźnica, Izabela Guz, Oliwia Pakuła i Julia Brzechwa – uczniowie klas ósmych, którzy w Narodowym Czytaniu uczestniczą już piąty raz.

3 września uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu w Gminnej Bibliotece w Niechlowie. Filip Laksander oraz Izabela Guz świetnie wcielili się w role konferansjerów – przedstawili zebranym gościom życiorys Adama Mickiewicza a także okoliczności powstania i genezę Ballad i romansów. W dalszej części wysłuchaliśmy, jak zaproszeni goście odczytali utwór pt. Lilije. Następnie uczniowie naszej szkoły przeczytali utwór pt. Romantyczność. W dalszej części spotkania uczniowie ze szkoły w Sicinach przedstawili montaż słowno – muzyczny ballady pt. Świtezianka. Gościem specjalnym był pan Robert Janowski – piosenkarz, kompozytor, prezenter telewizyjny i radiowy, który przeczytał utwór pt. Pani Twardowska.

W drugiej części tego wydarzenia odbyło się spotkanie autorskie z panem Robertem Janowskim, w którym również uczestniczyliśmy. Pan Robert przedstawił kulisy swojej pracy, opowiadał o swoich weterynaryjnych zainteresowaniach i pasjach, zaśpiewał i odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

Dziękujemy Pani Karolinie Czak – dyrektor Gminnej Biblioteki w Niechlowie za współpracę i zaproszenie nas do wspólnego udziału w Narodowym Czytaniu.

Natalia Kuchta, Ewelina Stojanowska