Podróż do krainy bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya.  Dzień ten jest doskonałą okazją, by przypomnieć sobie naszych ulubionych, bajkowych bohaterów. W naszej szkole uroczystość tę świętowaliśmy w piątek, 3 listopada.
     Do biblioteki szkolnej przybyli uczniowie z klasy pierwszej wraz ze swoją wychowawczynią p. Anna Magdycz, przebrani w piękne bajkowe stroje. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno - ruchowych i quizach. Wysłuchały pięknej piosenki w wykonaniu Eweliny Depty Podróż do krainy bajek, dzięki której przeniosły się do magicznego świata, w którym królują postacie z baśni i bajek. Następnie wysłuchały zagadek i rozpoznawały bajkowe postacie. Kolejne zadanie wymagało cierpliwości oraz sprawnych paluszków, gdyż wszyscy wcielili się w role Kopciuszka, który oddziela ziarna grochu od kaszy. Uczniowie pozytywnie nas zaskoczyli, ponieważ zadanie wykonali w 100 %. Wraz z piosenką Mam tę moc przenieśliśmy się do Krainy Lodu. Podczas balu na zamku w Arendelle tańczące dzieci co jakiś czas zamieniały się w lód. Na szczęście Elza miała moc odmrażania i za pomocą czarodziejskiej różdżki lód topniał, a dzieci znów mogły tańczyć. W kolejnym zadaniu uczniowie wykazali się dużą znajomością tytułów bajek i trafnie rozpoznawali wylosowane rekwizyty.  Na zakończenie p. Ewelina Stojanowska przeczytała pierwszoklasistom przepiękną opowieść Iwony Pietrzak – Płachty Wypożyczalnia skrzydeł z niesamowitymi ilustracjami Matyldy Koneckiej. Dzieci z dużym skupieniem słuchały pełnej metafor opowieści o mocy, która drzemie w czytaniu. Bo cóż lepszego można podarować dziecku niż skrzydła, dzięki którym pewnego dnia pofrunie do siebie, do świata i do gwiazd. Zainspirowani opowieścią uczniowie z klasy pierwszej wypożyczyli sobie na weekend książkę – skrzydło, które ich przeniesie do krainy przygody, do spotkania z wróżkami, groźnymi smokami, a nawet do krainy magii. A może otworzy furtkę do tajemniczego ogrodu...?

To było wspaniałe spotkanie, pełne dziecięcej literatury. Dziękuję uczniom klasy pierwszej za zaangażowanie, Pani Ani za włączenie się do wspólnej zabawy, a Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów swoim pociechom.
Zachęcam Rodziców, aby w ramach święta (…i nie tylko), przeczytali swoim pociechom ulubione bajki, sięgnęli po tytuły ze swojego dzieciństwa czy nawet opowiedzieli własną historię. Warto przytoczyć cytat Alberta Einsteina: Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek.

Ewelina Stojanowska