Wyjazd edukacyjno-integracyjny do Centrum Edukacji Ekologicznej w Myśliborzu

W dniach 9 i 10 listopada uczniowie klasy szóstej i siódmej pod opieką p. Łukasza Ratajczaka, p. Gabrieli Mielcarek i p. Moniki Jankowiak, wybrali się na wycieczkę do Myśliborza. Pierwszego dnia uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych, izolując barwniki zawarte w roślinach, przygotowując samodzielnie preparaty mikroskopowe, a także obserwując aparaty szparkowe oraz zjawisko plazmolizy i deplazmolizy. Dowiedzieli się jak dużo substancji w przyrodzie świeci w ciemności lub pod wpływem różnych rodzajów energii oraz jakie mają one zastosowanie. Po zajęciach pokonali kilka kilometrów szlaku w towarzystwie pięknej natury, a następnie po krótkim odpoczynku upiekli wspólnie przy ognisku pyszne kiełbaski. Wieczór upłynął na grach i zabawach integracyjnych, a kolejnego dnia wszyscy byli gotowi na kolejną dawkę wiedzy. Po śniadaniu nasi uczniowie łowili bezkręgowce w pobliskim strumyku, które następnie obserwowali i rozpoznawali pod mikroskopem wg klucza. Ostatnim punktem programu były zajęcia terenowe w Wąwozie Myśliborskim, w którym uczestnicy określali wiek drzew, rodzaje liści i rozpoznawali po nich gatunki. Za aktywny udział w zajęciach zostali pochwaleni i docenieni drobnym upominkiem. Zmęczeni, ale bogaci o nowe doświadczenia i wiedzę, wrócili bezpiecznie do domu.
   Dziękujemy pracownikom Centrum Edukacji Ekologicznej w Myśliborzu za gościnę oraz możliwość uczestniczenia w ciekawych lekcjach przyrody.

Monika Jankowiak