Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Naszym marzeniem jest tworzenie świata w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży.

19 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Tego dnia również kończy się ,,Kampania 19 Dni”. Akcja przeciwko przemocy, krzywdzeniu dzieci i młodzieży, skierowana jest nie tylko do najmłodszych. Jej celem jest uświadomienie problemu przemocy, ale też edukacja w zakresie niesienia pomocy potrzebującym.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej.
   W tym roku przewodnim hasłem Kampanii jest …#10 sekund. Ile możesz zrobić w ciągu 10 sekund, żeby powstrzymać przemoc? Nie odchodź. Nie odwracaj wzroku. Obserwuj i reaguj adekwatnie do sytuacji. Bądź uważny. Tym hasłem zwracamy uwagę na to, że 10 sekund to wystarczający czas, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec. Na znak protestu przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży w naszej szkole odbyły się zajęcia na temat ,,Reaguj masz prawo”. Uczniowie wraz      z pedagogiem przygotowali gazetkę szkolną promującą działania związane z kampanią.  20 listopada przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Galant z koleżanką Wiktorią Kołudą wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi naszej szkoły rozdały i przypięły pomarańczowe wstążeczki – symbol akcji.  Chcąc rozpropagować kampanię udaliśmy się również do Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminnej z plakatami i pomarańczowymi wstążeczkami.
   Na podsumowanie akcji utworzono na boisku szkolnym jedną wielką pomarańczową wstążkę  złożoną z całej społeczności szkolnej. Dziękujemy Jakubowi Sikorskiemu za udokumentowanie dronem naszej akcji.

Beata Mielcarek