Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

   Dzień Praw Człowieka obchodzony jest co roku 10 grudnia - w dniu, w którym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło w 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest dokumentem przełomowym, który głosi niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego, wieku- bo przecież już Janusz Korczak powiedział: Nie ma dzieci są ludzie.
   
14 grudnia, pedagog Beata Mielcarek, zaprosiła na uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka całą społeczność szkolną oraz gości: Michała Frąckowiaka – p.o. wójta Gminy Niechlów, Danutę Nuckowską – Ciulak – sekretarz Gminy Niechlów, Roksanę Stec – Turowską- wicedyrektor PCDN i PP-P w Górze, Alinę Strawczyńską – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niechlowie, Renatę Antolak – podinspektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, Adama Birka – kierownika Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Głogowie, Klub Senior + z Żuchlowa z opiekunem Anną Maćkowiak – Górską.
   
Uroczysty apel odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie po raz pierwszy członkowie Klubu Senior + z Żuchlowa,  z uczniami klasy II i III przedstawili za pomocą teatru cieni, spektakl na temat praw człowieka. Gra aktorska seniorów i uczniów wywołała duże poruszenie i została nagrodzona gromkimi brawami. Uroczystość rozpoczęła  się od wykonania piosenki przez najmłodszą grupę przedszkolną  MISIE, która wykonała piosenkę Każdy jest inny, przygotowaną pod kierunkiem pani Eweliny Świadkiewicz. Uczniowie klasy trzeciej uraczyli zgromadzonych piosenką Nie bój się chcieć, przy której wychowawca, p. Dorota Izdebska, akompaniowała grając na bębnie. Wsłuchując się w treść wierszy, recytowanych przez Szymona Garczyńskiego i Adama Kwaśnika, usłyszeliśmy jak ważne są prawa człowieka i jak ważne jest to, jakim my jesteśmy człowiekiem dla drugiego człowieka. Przewodnicząca szkoły, Weronika Galant, zaprosiła na scenę p. Adama Birka, kuratora zawodowego, z którym wspólnie z młodszym kolegą Adamem Kwaśnikiem, przeprowadzony został wywiad na temat praw człowieka. Pan kurator odpowiedział na pytania: czym są prawa dziecka?, dlaczego dzieci mają inne prawa niż dorośli?, do kogo można zwrócić się dziecko, kiedy jego prawa są łamane? Podczas apelu podziwialiśmy piękny głos pani Joanny Pakuły, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru A. Wyszkoni Biegnij przed siebie. Na zakończenie apelu uczniowie klasy III zatańczyli i zaśpiewali piosenkę Zapamiętaj, która niesie ważne przesłanie:

Obok obojętni, co dzień się mijamy.
Na co nam ta walka? Lęki, które mamy?
Rzeczywistość będzie, jaka tylko zechcesz.
Kogo miałeś obok, zapamiętaj.
Nim odejdziemy stąd, obudź mnie, sen, co nas dzieli, zakończy się.

                                                                                      Beata Mielcarek