Święto Patrona Szkoły

14 lutego 2024 r. zapisał się w kalendarzu uroczystości jako dzień szczególnie ważny, bowiem cała społeczność szkolna obchodziła Święto Patrona Szkoły - Armii Krajowej. To właśnie tego dnia, 14 lutego 1942 roku, podczas niemieckiej i sowieckiej agresji, na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego, powstała największa i najlepiej zorganizowana podziemna armia europejska II wojny światowej - Armia Krajowa, której celem było prowadzenie oporu zbrojnego i przygotowanie do planowanego ogólnopolskiego powstania.
   Przygotowania do tego wyjątkowego i niezwykle ważnego święta trwały od wielu tygodni. Tego dnia uczniowie mieli możliwość wziąć udział w historycznym słuchowisku Mały roznosiciel nadziei, po którym mogli się wykazać wiedzą z zakresu historii naszej ojczyzny.
   Uroczystość 82. rocznicy powstania Armii Krajowej, rozpoczęła się przed obeliskiem, gdzie odśpiewano hymn państwowy, a delegacje zaproszonych gości złożyły kwiaty i znicze. Główna część odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechlowie, gdzie Dyrektor Zespołu: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole, Pani Anna Majer, powitała przybyłych gości. Mieliśmy zaszczyt gościć delegacje ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lesznie w osobach:  płk Daniel Katarzyński, p. Barbara Piwońska, p. Andrzej Gumienny i p. Zenon Jóźwiak. Władze samorządowe: p. Paweł Wróblewski, pełniący obowiązki Wójta Gminy Niechlów, p. Stanisław Galant - Przewodniczący Rady Gminy, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu- p. Mariola Szurynowska, Sekretarz Gminy Niechlów - p. Danuta Nuckowska- Ciulak, Skarbnik Gminy – p. Anna Mróz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - p. Alina Strawczyńska. Wśród zaproszonych gości byli z nami: Dyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno - Pedagogicznego w Górze – p. Bernard Bazylewicz, p. Maria Chomicz- Zych - historyk i inicjatorka Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicz w Sicinach - p. Dorota Szostek oraz p. Kazimiera Winnicka wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczkowie. Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie - p. Ryszard Oleaczek, Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Wodociągów w Niechlowie- p. Henryk Merta, Dyrektor Domu Kultury w Niechlowie- p. Katarzyna Kurdek, Dyrektor Biblioteki w Niechlowie- p. Karolina Czak, Sekretarz Rady Rodziców- p. Sylwia Guz oraz emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy Zespołu.

Nazwa Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole zobowiązuje. Zobowiązuje całą społeczność szkolną do posiadania jak największej wiedzy o żołnierzach będących symbolem niepodległej ojczyzny oraz do tego, by przy każdej sposobności oddać hołd i chwałę bohaterom - tymi słowami Dyrektor, p. Anna Majer, zachęciła zgromadzoną publiczność do obejrzenia montażu słowno - muzycznego, ukazującego trudną miłość podczas powstania warszawskiego. Był kiedyś inny świat, miłość bez tchu... W przedstawieniu, którego twórcami były: p. Anna Lewczuk, p. Anna Majer, p. Katarzyna Ratajczak oraz p. Paulina Schult, wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycił nas p. Mariusz Ratajczak, nauczyciel muzyki, który zaczarował wszystkich pięknym, lirycznym utworem Znów wędrujemy. Ten wzruszający montaż ukazał niezwykłą miłość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do Barbary Drapczyńskiej. Małżonkowie, w imię walki o wolność ojczyzny, poświęcili największą wartość - swoje życie. Spektakl wywołał w widzach ogromne wzruszenie. Ukazał cenną lekcję historii oraz uświadomił wszystkim, jak ważne w życiu są uczucia.

Po części artystycznej, p. Maria Chomicz - Zych, odczytała wyniki XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym - Armia Krajowa Siłą Zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. W holu szkoły przygotowana została przez p. Gabrielę Mielcarek i p. Małgorzatę Wojterę wystawa nagrodzonych prac. Komisja konkursowa, spośród 106 prac, nagrodziła 44 uczestników w różnych kategoriach. Z naszej szkoły zakwalifikowane zostały prace następujących uczniów: Anna Kwaśnik- I miejsce w kategorii scenariusz imprezy szkolnej oraz Wiktoria Kołuda - II miejsce w kategorii rysunek, plakat.
   Ten szczególny dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Pragniemy serdecznie podziękować zaproszonym gościom za przybycie; nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji, uczniom oraz ich rodzicom za ogromny trud, włożony w przygotowanie tej niezwykłej uroczystości. Dziękujemy Dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury w Niechlowie za nieocenioną pomoc w organizacji święta. Dziękujemy przyjaciołom naszej Szkoły za wsparcie i dobre słowo, które towarzyszy nam każdego dnia. To dzięki takim wspaniałym ludziom pamięć o bohaterach Armii Krajowej trwać będzie wiecznie. Dziękujemy.