Matematyka w budowaniu z klocków

Uczniowie klasy trzeciej wykonali zadania w kolejnym module projektu przygotowanego dla uczniów klas 1-3 przez Wydawnictwo MAC Edukacja pt. „Z Natalką i Antkiem w świecie wielkiej matematyki” . Tym razem trzecioklasiści odkrywali  matematykę w budowaniu z klocków i w zabawie klockami.

Uczniowie:

• odpowiadali na pytanie, jak matematyka łączy się z klockami i budowaniem z klocków,
  • badali, jak umiejętności matematyczne przydają się w czasie zabawy,
  • szacowali i obliczali liczbę klocków,
  • poszukiwali w budowlach symetrii,
  • tworzyli z klocków struktury symetryczne,
  • rozpoznawali proste bryły (walec, sześcian, prostopadłościan),
  • wykonywali 4 podstawowe działania matematyczne rozwiązując przygotowane przez autorkę projektu Sabinę Piłat testy,
  • porównywali – rozumieli i stosowali w praktyce pojęcia: mniejszy – większy, niższy – wyższy,
  • zauważali i kontynuowali rytmy.

Powstały wspaniałe budowle z klocków, w których powyższe aspekty matematyki były widoczne „gołym okiem”. Autorka projektu wspomina , że …„Moduł V – Matematyka w budowaniu klocków w czasie trwania projektu placówka realizuje kierunek polityki MEiN:  p. 2 Wspomaganie wychowawczej roli rodziny – budowanie z klocków jako sposób na mądrą zabawę i spędzanie czasu z najbliższymi oraz  p. 6 Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin – wybór projektu zgodnie z możliwościami, potrzebami i zainteresowaniami uczniów.

Taka matematyka „wchodzi” w ręce, w nogi, w głowy. Czynne jej poznawanie to gwarancja łączenia wiedzy, umiejętności w połączeniu z emocjami, które towarzyszom uczniom szczególnie podczas tworzenia.

Realizacja projektu: Dorota Izdebska wych. klasy trzeciej