WYSTAWA DOLNOŚLĄSKIEJ RODZINY SZKÓŁ IM. ARMII KRAJOWEJ I BOHATERÓW AK

5 marca 2024 roku o godz.10.30 w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbyło się otwarcie wystawy zorganizowanej przez Dolnośląską Rodzinę Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej. W tym roku wystawa nosiła tytuł „Z miłości do Ojczyzny -przesłanie dla pokoleń żołnierzy Armii Krajowej”.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Armii Krajowej. Następnie Przewodnicząca Dolnośląskiej Rodziny Pani Dorota Rasała- Świtoń powitała wszystkich zaproszonych gości.

Kustoszem tej wystawy byliśmy my uczniowie i nauczyciele Zespołu: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie.

Nasza Szkoła przyjęła zaszczytne imię Armii Krajowej w 1992 roku. Od tego czasu wszyscy poznajemy, upamiętniamy i propagujemy wiedzę o działalności żołnierzy AK w czasie II wojny światowej i wiedzę o tych, którzy kontynuowali ich dzieło po jej zakończeniu. Przez lata gościli w naszych murach żołnierze Armii Krajowej dając nam żywą lekcję historii i wzór do naśladowania. Ich słowa mogą być dla nas żywym drogowskazem.

W otwarciu wystawy wzięli udział: wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, dolnośląski kurator oświaty Ewa Skrzywanek, kpt. Stanisław Wołczaski, żołnierz AK i powstaniec warszawski, Sylwia Krzyżanowska- główny specjalista  Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Wojciech Trębacz- Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa,  Grzegorz Kowal Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Aleksandra Woźniak córka Jerzego Woźniaka, radni sejmiku województwa Andrzej Jaroch, Damian Mrozek i Tytus Czartoryski, delegacja Związku Piłsudczyków oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny.

Pan Wojciech Trębacz przedstawił postać dr Jerzego Woźniaka, którego wielokrotnie gościliśmy w naszych szkołach podczas różnych spotkań Dolnośląskiej Rodziny.

W dalszej części nastąpiła prezentacja prac wykonanych przez poszczególne szkoły.  Każda ze szkół- uczestników tegorocznego projektu wybrała osobę – bohatera Armii Krajowej, którego słowa lub postawa miały znaczący wpływ na nasze życie lub spojrzenie na świat.

My przedstawiliśmy postać Pani Joanny Kiąca- Fryczkowskiej- harcerki Szarych Szeregów, Żołnierza II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, więźniarki obozów Ravensbruck i Bergen-Belsen. Obecnie Pani Joanna jest prezesem  Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lesznie. Wielokrotnie odwiedzała naszą szkolę dając nam wspaniałą lekcję życia.

„Przesłanie dla Pokoleń” - dla nas od Pani Joanny Kiąca- Fryczkowskiej brzmi: ”Przyjaźń jest najważniejsza- tylko dzięki przyjaźni mogłam przetrwać najtrudniejsze chwile jakie mnie w życiu spotkały. Dzięki temu miałam siłę do mobilizacji najpiękniejszych cech człowieka jak: miłość do Ojczyzny, odwaga i poświęcenie, bo wiadomo, że wzmacnia to nasze wspólne działania dla dobra innych. W związku z umiłowaniem naszej wolności do Ojczyzny życzę  przyszłym pokoleniom, by starali się być wielkimi Patriotami jak Powstańcy Warszawscy czy Żołnierze Armii Krajowej”.

Dziękujemy Pani Joannie za wskazanie nam drogi, za współtworzenie naszych wartości. Będziemy pamiętać i opowiadać o Pani życiu i działalności następnym pokoleniom.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII: Nikola Trojniar, Julia Biedrzyńska i Amelia Szymanek, które przygotowały plakat przedstawiający swoją interpretację słów Pani Joanny i opowiedziały o tym w krótkim wystąpieniu. Opiekunem merytorycznym pracy i wystawy była Pani Gabriela Mielcarek.

Małgorzata Mizińska