Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W kalendarzu 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a jednocześnie urodziny Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety. W roku 2024 gospodarzem dnia jest Japonia, a tegoroczne hasło święta brzmi Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni. Święto ma na celu promowanie wartościowej literatury i grafiki wśród młodych odbiorców.
  3 kwietnia biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji, organizując zajęcia biblioteczne pt. Baśnie zrodziły się z marzeń dla uczniów klasy II i III. Tematem spotkania były baśnie H. CH. Andersena, które od wielu lat bawią i uczą, pokazując piękny, nie zawsze sprawiedliwy świat. Uczniowie poznali życiorys i twórczość H. CH. Andersena. Wysłuchali także baśni pt. Imbryk. Dzieci za pomocą nożyczek, ulubionego narzędzia Andersena, wykonali piękne projekty imbryków.
   Wszyscy zastanawialiśmy się, co czytali dorośli, będąc dziećmi. Uczennice z klasy V przeprowadziły wśród nauczycieli i pracowników szkoły sondaż na temat: Ulubiona książka z dzieciństwa. Okazuje się, że najczęściej wymienianymi tytułami były: Dzieci z Bullerbyn, Baśnie Andersena, Ania z Zielonego Wzgórza, Tajemniczy ogród, Kubuś Puchatek, Kopciuszek oraz opowiadanie O psie, który jeździł koleją.

Na holu szkoły została przygotowana gazetka oraz pokonkursowa wystawa pięknych prac uczniów klas I-III  Ilustracja do ulubionej baśni Andersena. Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce – Weronika Ciulak, kl. II

II miejsce – Marcelina Zahorska, kl. I

III miejsce – Patryk Smogur, kl. III

Gratulujemy i życzymy przyjemności czerpanej z czytania.

Autor: Ewelina Stojanowska, Anna Lewczuk