Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

OdkrywaMY talenty - wystawa prac uczniów na 100-lecie surrealizmu

   Cytując za Wikipedią ... "surrealizm (zwany także nadrealizmem) – to kierunek w sztuce powstały w 1920 roku we Francji, początkowo występujący wyłącznie w literaturze, później w sztukach plastycznych, filmie i teatrze. Termin ten stworzył w 1917 roku Guillaume  Apollinaire."

   Dlaczego chcemy o nim opowiedzieć? Sprawa jest prosta, w 1924 roku został opublikowany "Surrealistyczny Manifest", którego podstawą są rozważania nad funkcją i znaczeniem wyobraźni oraz snu. W stulecie tego wydarzenia organizowane są liczne wystawy związane z tym kierunkiem w sztuce. Na jednej z nich byli uczniowie klasy trzeciej. Była to wystawa grafik słynnego surrealisty Salvadora Dali, którą można było w marcu tego roku obejrzeć w MOK w Głogowie. Uczniowie, pod wpływem wrażeń wyniesionych z obejrzenia grafik tego znanego artysty stworzyli własne, surrealistyczne prace plastyczne. Są nadrealistyczne, bowiem w malarstwie założeniem surrealizmu jest „wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej” poprzez wykreowanie obrazów, które burzą logiczny porządek rzeczywistości. 

   W galerii wspierania uzdolnień (korytarz na parterze szkoły) możemy obejrzeć rysunki z pogranicza jawy i snu wykonane przez uczniów właśnie w nurcie surrealistycznym.  Wystawie towarzyszą - krótka informacja o artyście i charakterystyczny atrybut z nim związany - jego wąsy. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnej ekspozycji związanej z odkrywaniem talentów i pasji oraz do wykonania sobie zdjęć ze specjalnie przygotowanymi wąsami. Bawmy się sztuką.

Lider wspierania uzdolnień  - Dorota Izdebska