Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

REGULAMINY PRZEDSZKOLA

                                                                                                          Zał. nr 1

                                                                                                          Do Zarz. Nr 1/2013

                                  

                                                           REGULAMIN

 

SZCZEGÓŁOWE ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA W NIECHLOWIE PRZEZ RODZICÓW ( PRAWNYCH OPIEKUNÓW) LUB  UPOWAŻNIONĄ PRZEZ NICH OSOBĘ ZAPEWNIAJĄCĄ DZIECKU PEŁNE BEZPIECZEŃSTWO.

 

Podstawa prawna

Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz.U. z 2001r. Nr 61, poz.624 z późn.zm.).

I  ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI MIEJSCOWYCH

       & 1.1Rodzice ( prawni opiekunowie) dzieci są zobowiązani do przyprowadzania dzieci

      w  godzinach  8.35-8.45.

2.Dopuszcza się możliwość przyprowadzania dzieci przez inną osobę upoważnioną przez rodzica ( prawnego opiekuna) zapewniając mu pełne bezpieczeństwo.

3.Upoważnienie musi być sporządzone w formie pisemnej.

4.Rodzice ( prawni opiekunowie) lub inna upoważniona przez nich osoba powinna w szatni przygotować dziecko do pobytu w Przedszkolu, następnie przekazać je nauczycielowi oddziału, do którego uczęszcza.

5.W przypadku, gdy dziecko zostało przyprowadzone do Przedszkola po wyznaczonym czasie, rodzice ( opiekunowie prawni) lub inna upoważniona osoba jest zobowiązana do doprowadzenia dziecka do sali zabaw i przekazania go pod opiekę nauczyciela.

6.Pracownicy przedszkola nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców ( prawnych opiekunów lub inną upoważnioną osobę) na terenie Przedszkola, np. przed budynkiem, w szatni, na placu zabaw itp.

& 2.1 Nauczyciel – odpowiada za bezpieczeństwo dziecka od momentu przyprowadzenia go do sali do chwili odebrania przez rodziców ( opiekuna prawnego) lub inną upoważnioną osobę.

2.Jest zobowiązany do sprawdzenia zgodności danych osoby upoważnionej zapisanej w     upoważnieniu z dowodem osobistym.

&3.1Do przedszkola przyprowadzane są dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych ( silny katar, uciążliwy kaszel, wymioty, podwyższona temperatura lub inne niepokojące objawy).

2.Do Przedszkola nie przyjmuje się dzieci z objawami chorobowymi.

3.W przypadku zaobserwowania u dzieci objawów chorobowych w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, nauczyciel podejmuje kontakt z rodzicami ( opiekunem prawnym) w celu odebrania dziecka z Przedszkola.

4.Rodzice ( opiekunowie prawni) dzieci zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka z Przedszkola.

5.W przypadku braku skuteczności działań, o których mowa w ust.4, nauczyciel niezwłocznie powiadamia Dyrektora Zespołu o zaistniałej sytuacji.

&4.1Rodzice ( prawni opiekunowie dzieci) są zobowiązani do odbierania dzieci w godzinach 13.35-13.45.

2.Dopuszcza się możliwość odbierania dziecka z Przedszkola przez inną osobę upoważnioną przez rodziców ( prawnych opiekunów) zapewniając mu pełne bezpieczeństwo.

3.W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej  je pod opieką.

4.Jeśli rodzice ( prawni opiekunowie) zdecydują się aby dziecko przyprowadzała i odbierała inna osoba upoważniona zapewniająca mu pełne bezpieczeństwo, zobowiązani są do złożenia pisemnego oświadczenia woli w tym zakresie zawierającego m.in. dane osoby upoważnionej. Oświadczenie może być zmienione lub odwołane w każdym czasie.

5.Osoba wskazana przez rodziców ( opiekunów prawnych) dziecka do przyprowadzania i odbierania z Przedszkola legitymuje się pisemnym upoważnieniem do dokonywania tych czynności.

6.W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoby, o której mowa w ust.5 może zostać zobowiązana do potwierdzenia zgodności danych z dowodem osobistym.

7.Nauczyciel może odmówić  wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko, będzie wskazywał, ze nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa (np. upojenie alkoholowe, środki odurzające).

8.O wypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie być poinformowany dyrektor Zespołu. W każdej sytuacji dyrektor podejmuje czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami.

9.O odebraniu dziecka przez rodziców ( prawnych opiekunów) lub osobę upoważnioną po wyznaczonym czasie nauczyciel zobowiązany jest do poinformowania Dyrektora Zespołu.

10.W przypadku, gdy sytuacja o której mowa w ust.9 nie ma charakteru sporadycznego, Przedszkole podejmuje działania interwencyjne, włącznie z powiadomieniem rodziców ( prawnych opiekunów) o wystąpieniu z wnioskiem do Sądu Rodzinnego i Nieletnich o zbadanie sytuacji rodzinnej wychowanka Przedszkola.

11.W sytuacji, gdy dziecko nie zostało odebrane z Przedszkola w wyznaczonym czasie, nauczyciel podejmuje następujące działania:

1)Kontaktuje się telefonicznie z rodzicami ( opiekunami prawnymi) dziecka

2)W przypadku braku kontaktu telefonicznego przez okres 1 godziny oczekuje z dzieckiem na rodziców ( opiekunów prawnych) lub inną osobę upoważnioną do odbioru dziecka

3)Jeżeli po tym czasie rodzic ( opiekunowie prawni) lub upoważniona do odbioru dziecka osoba nie zgłasza się po dziecko, nauczyciel powiadamia Policję.

12.Przedszkole ma prawo odmówić rodzicowi, wobec którego sąd wydał orzeczenie o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej, odebrania dziecka z przedszkola.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 14.01.2013r.

                                                                                                                        Zał. nr 2

                                                                                                                       Do Zarz. Nr 1/2013

                                  

                                                           REGULAMIN

 

SZCZEGÓŁOWE  ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI  DOJEŻDŻAJACYCH DO PRZEDSZKOLA W NIECHLOWIE

 

1.Dzieci, dojeżdżające do przedszkola powinny mieć zapewnioną opiekę w czasie przejazdu, za którą odpowiada przewoźnik.

2. Rodzice (opiekunowie prawni) dzieci dojeżdżających są zobowiązani do punktualnego przyprowadzania i odbierania dzieci w ustalonym miejscu i czasie.

3.Dyrektor wyznacza osobę odpowiedzialną za przyprowadzania dzieci z autobusów do przedszkola. Z przedszkola do autobusu dzieci odprowadzają nauczycielki pracujące z grupą w danym dniu. 

4. W czasie przejścia do i z przedszkola za bezpieczeństwo dziecka odpowiada upoważniony pracownik przedszkola.

5. Upoważniony pracownik przedszkola oczekuje rano o wyznaczonej godzinie w wyznaczonym miejscu w pobliżu przedszkola na przyjazd autobusu z dziećmi.

6.  Dziecko zostaje odebrane z autobusu przez upoważnionego pracownika przedszkola od osoby sprawującej opiekę nad dziećmi podczas przejazdu autobusu.

7. Dziecko zostaje odprowadzone do szatni, gdzie rozbiera się  pod opieką upoważnionego pracownika  i zostaje odprowadzone do sali zajęć, gdzie opiekę nad dzieckiem przejmuje nauczyciel.

8. Po zajęciach przedszkolnych nauczyciel grupy po ubraniu dziecka w szatni oczekuje w wyznaczonym czasie i miejscu w pobliżu przedszkola na przyjazd autobusu i oddaje pod opiekę dzieci opiekunce zatrudnionej przez przewoźnika.

9. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem dojeżdżającym nie może zostawić go bez opieki podczas przejazdu autobusem w drodze do i z przedszkola.

10.   W sytuacji, gdy rodzic ( opiekun prawny) nie odbiera dziecka w ustalonym czasie i miejscu opiekun dziecka w autobusie powiadamia telefonicznie o tym fakcie Dyrektora Zespołu i dostarcza dziecko z powrotem do szkoły. Dyrektor podejmuje dalsze czynności.

11. Opiekun w autobusie ma prawo odmówić odebrania dziecka w sytuacji podejrzenia, że odbierająca dziecko osoba nie będzie w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa ( podejrzenie upojenia alkoholowego lub pozostaje pod wpływem środków odurzających).

12. Informuje telefonicznie o tym fakcie Dyrektora Zespołu, który podejmuje dalsze czynności.

 

Regulamin wchodzi w życie z dniem 14.01.2013r.

 

 

                                                                                                        Zał. nr 3

                                                                                                        Do Zarz. Nr 1/2013

 

 

 

 

                              REGULAMIN

       PRZEBYWANIA W SZATNI PRZEDSZKOLA     

 

1.W szatni przestrzegamy zasad BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA.

2.Dzieci przebywają w szatni tylko pod opieką dorosłych.

3.Szatnia służy wyłącznie do przebierania się i zmiany obuwia.

4.Każdy przedszkolak ma przydzieloną i podpisaną szafkę, w której powinny znajdować się tylko niezbędne i potrzebne rzeczy.

5.Przebierający się powinien zawsze zostawić po sobie ład i porządek.

6. Szatnia nie jest miejscem do zabaw oraz do dłuższego przebywania w celach rekreacyjnych.

7.Zabrania się: biegania, dotykania nie swoich rzeczy, zostawiania w szafkach cennych lub niebezpiecznych przedmiotów.

8.Na mocy przepisów sanitarno-epidemiologicznych zabrania się wprowadzania zwierząt na teren przedszkola ( ogród przedszkolny, szatnia).

9. Pracownicy przedszkola nie odpowiadają za wartościowe przedmioty pozostawione w szatni.

10.Personel przedszkola ma obowiązek zwrócić uwagę tym, którzy nie przestrzegają zasad zawartych w niniejszym regulaminie.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 14.01.2013r

                                                                                                            Zał. nr 4

                                                                                                            Do Zarz. Nr 1/2013

 

                                                   REGULAMIN

                                                                           

       Organizacji zasad bezpieczeństwa w przedszkolu, na placu zabaw , spacerach

      i   wycieczkach.

                                   

      1. Opiekę nad dziećmi w czasie ich pobytu w przedszkolu sprawuje nauczyciel grupy.

2.Nauczyciele zobowiązani są do zawierania umów z dziećmi warunkujących ich bezpieczeństwo na terenie przedszkola, ogrodu przedszkolnego, placu zabaw, podczas spacerów i wycieczek oraz do egzekwowania przestrzegania tychże umów przez dzieci (odpowiednie zapisy w dzienniku).

3.Każdorazowo przed wyjściem na świeże powietrze nauczyciel przypomina dzieciom umowy dotyczące bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu w zależności od miejsca pobytu.

4.Każdy nauczyciel jest zobowiązany systematycznie kontrolować miejsce gdzie prowadzi zajęcia .

5.W czasie pobytu dziecka na świeżym powietrzu nauczycielowi towarzyszy druga osoba.

6.W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym i w ogrodzie przedszkolnym musi być zamknięta bramka wejściowa do ogrodu przedszkolnego.

    7.Podczas pobytu w ogrodzie, bądź na placu zabaw, dziecko może skorzystać z toalety  

     znajdującej się w przedszkolu, udając się tam i powracając tylko pod opieką innej osoby

    dorosłej.

    8.Nauczyciel udając się z dziećmi na spacer lub wycieczkę w pobliskie tereny, zapisuje ten    

     fakt w zeszycie wyjść.

 9.Opiekę nad dziećmi w czasie zajęć poza przedszkolem sprawuje nauczyciel i pomoc

    nauczyciela, na jednego opiekuna przypada 15 dzieci .

     10.Obowiązkiem nauczyciela jest przeliczenie dzieci przed wyruszeniem z każdego

       miejsca i po przybyciu   do celu .

   11.Podczas przejść w pobliżu jezdni, osoby opiekujące się dziećmi asekurują je, idąc

      chodnikiem od strony ulicy.

   12.Przejście przez jezdnię odbywa się tylko w wyznaczonych miejscach, dzieci przechodzą

       sprawnie, parami, nauczyciel asekuruje stojąc na środku jezdni.

   13.Nauczyciel dba o stosowny ubiór dziecka, odpowiedni do pory roku i panującej

      temperatury.

   14.Nauczyciel nie organizuje zajęć z dziećmi na powietrzu w warunkach atmosferycznych

    ku temu  nie  sprzyjających (deszcz, mocny wiatr, zbyt niska lub bardzo wysoka

   temperatura, burza itp.)

   15.W razie wypadku nauczyciel w pierwszej kolejności udziela pomocy poszkodowanemu,

      powiadamia pogotowie   (w  każdym pilnym przypadku) po czym powiadamia dyrektora, 

     lub  jego  zastępcę.

  16.Dyrektor lub jego zastępca po przyjęciu wiadomości bierze dalszą odpowiedzialność za

      udzielenie pomocy  ,  powiadamiając rodziców, ewentualnie pogotowie ratunkowe.

   17.Jeżeli wypadek zdarzyłby się w czasie wycieczki lub spaceru wszelkie stosowne decyzje

        nauczyciel podejmuje sam i jest za nie odpowiedzialny. 

Regulamin wchodzi w życie z dniem 14.01.2013r