XXI Dolnośląski Festiwal Nauki 2018

Jak co roku we wrześniu wzięliśmy udział w zajęciach przygotowanych przez studentów i pracowników uczelni wyższych we Wrocławiu. Odwiedziliśmy tradycyjnie już Wydział Chemii, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach chemicznych oraz mieliśmy możliwość gościć w nowo wybudowanym budynku Wydziału Biotechnologii, na którym uczniowie przybliżyli sobie zagadnienie GMO, czyli żywności modyfikowanej genetycznie. Samodzielnie wyizolowali kwas DNA z pomidora i banana, poznali metodę chromatografii, wykrywając barwniki obecne w roślinach oraz wykrywali witaminę C w różnych sokach obecnych na rynku spożywczym. Najbardziej emocjonującym okazał się pokaz z wykorzystaniem ciekłego azotu. Uczniowie mogli m.in. wbić gwoździa bananem oraz zobaczyć efekt sztucznej mgły, dymu, wykorzystywanego na deskach teatru lub planach filmowych. Dla niektórych uczniów najbardziej podobało się na zajęciach w katedrze krystalografii, gdzie oglądaliśmy pod mikroskopami kryształki soli i białek. Obecni tam pracownicy w bardzo przystępny sposób przedstawili nam jak wygląda kwas DNA i białka w postaci łączących się atomów. Po tegorocznym festiwalu temat światła też nie jest nam obcy, gdyż oglądaliśmy różnokolorowe zabezpieczenia stosowane na dokumentach, banknotach i znaczkach z różnych części świata. Dodatkowo uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji biologii podczas zwiedzania Muzeum Przyrodniczego, gdzie mogliśmy stanąć oko w oko z prawdziwym szkieletem słonia, żyrafy czy wieloryba oraz zwiedziliśmy ciekawe wystawy owadów, ptaków i ssaków. Bogactwo organizmów jakim dysponuje muzeum jest ogromne i każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Kolejny wyjazd edukacyjny zaplanowany w ramach realizacji projektu „Edukacja inwestycją w przyszłość” uznajemy za bardzo udany. Wróciliśmy do domu bogatsi o kolejne doświadczenia i zapewnienia, że nauka stanowczo popłaca.

M. Jankowiak