Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

NASZA SZKOŁA

Okrągłe rocznice skłaniają do podróży w czasie. Jest to podróż sentymentalna, bo przywołuje wspomnienia chwil utrwalonych już tylko w kronikach i na fotografiach. Wielu z absolwentów szkoły w Niechlowie spędziło w niej na pewno najpiękniejsze chwile swojego życia. To tu przeżywali pierwsze rozterki sercowe, niepowodzenia, ale również wielkie i małe radości. Często po latach pamięć płata psikusa. W zapomnienie odchodzą nazwiska i imiona nauczycieli, koleżanek i kolegów z klasy…

„Wspominać znaczy wiązać treść przeżytą
z wypadkami i wrażeniami
nowego, obecnego życia...
Nasza przeszłość jest zawsze tylko
teraźniejszością naszą."
/St.Brzozowski/

Okrągłe rocznice skłaniają do podróży w czasie. Jest to podróż sentymentalna, bo przywołuje wspomnienia chwil utrwalonych już tylko w kronikach i na fotografiach. Wielu z absolwentów szkoły w Niechlowie spędziło w niej na pewno najpiękniejsze chwile swojego życia. To tu przeżywali pierwsze rozterki sercowe, niepowodzenia, ale również wielkie i małe radości. Często po latach pamięć płata psikusa. W zapomnienie odchodzą nazwiska i imiona nauczycieli, koleżanek i kolegów z klasy…

Jubileusz ożywia minione wydarzenia, uruchamia w pamięci postaci. Wszystko wygląda jak w starym kinie: gaśnie światło, a na ekranie wspomnień migają obrazy z dawnych lat. Zwyciężają czas i wracają, by żyć z nami. Przy obchodach 50-lecia szkoły w Niechlowie należałoby krótko wspomnieć o rozwoju szkolnictwa i oświaty na terenie dzisiejszego obwodu naszej szkoły. Bo jak mawiał Tadeusz Kotarbiński: ,,Przeszłośc zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”.

Niniejsza monografia powstała w oparciu o zachowane dokumenty archiwalne oraz wspomnienia świadków i uczestników tamtych wydarzeń. Pragniemy serdeczne podziękować Pani Stanisławie Balsewicz oraz Pani Irenie Marciniak za cenne informacje, które wzbogaciły to opracowanie o wiele istotnych szczegółów.

W okolicznych miejscowościach istniały szkoły, które w późniejszych latach zostały zlikwidowane lub włączone do Gminnej Szkoły Zbiorczej w Niechlowie.

Dzieci z terenu Niechlowa, Klimontowa, Żuchlowa (dawna nazwa Szuciłów) uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Żuchlowie, powstałej w roku szkolnym 1945/1946.Była to placówka z kasami I-II, a jej pierwszym nauczycielem- kierownikiem był Pan Markoni. Lekcje odbywały się w budynku szkoły poniemieckiej- obecnie mieszkanie P. Kulhawiec. W roku szkolnym 1946-1947 został zatrudniony Pan Stanisław Korman. Funkcjonowały już wtedy trzy klasy, następnie stopień organizacyjny podniósł się do czterech klas I zatrudniona została Pani Jadwiga Skarbek. Od roku szkolnego 1948/49 szkoła uzyskała miano szkoły siedmioklasowej, a budynek stał się już za ciasny do pomieszczenia wszystkich uczniów. W związku z tym w 1949 roku szkołę przeniesiono do pałacu w Żuchlowie Dolnym, gdzie zajmowała pierwszą kondygnację. W piwnicach znajdowała się duża kuchnia połączona windą z mieszkaniami na piętrze. Kolejnymi kierownikami szkoły byli: Jan Węgrzyn i Stanisława Kamyk Balsewicz. W roku 1955/56 utworzono Szkolny Punkt Filialny w Niechlowie z klasami I i II z jednym nauczycielem. W 1973 roku klasy IV-VIII przeniesiono do Niechlowa, a w Żuchlowie pozostał oddział przedszkolny i klasy I-III. W 1981 roku utworzono punkt filialny, do którego uczęszczały dzieci z klas 0 – III z Żuchlowa i Miechowa. Kierownikiem tego punktu została Bronisława Kwiatkowska. Od 1 września 1988 roku Punkt Filialny w Żuchlowie został samodzielną placówką. Otrzymał status szkoły podstawowej z klasami I – III. Dotychczasowa kierownik powołana została na stanowisko dyrektora tej placówki. Stan ten trwał do 1992 roku, kiedy to 25 czerwca ogłoszono likwidację szkoły. O wysokim poziomie nauczania w szkole w Żuchlowie świadczy fakt, że wielu jej absolwentów zdobyło wyższe wykształcenie, między innymi: Okienko Ludwik, Głuszko Marian, Garbaczewski Jan, Garbaczewska Halina, Sokołowski Stanisław, Leszkiewicz Bronisława i inni. Kilku jej absolwentów zostało nauczycielami. Są to: Barylewicz Edward, Leszkiewicz Bronisława, Kwiatkowska Mirosława, Wojciechowska Renata, Bednarz Wanda, Jarek Wioletta, Jarek Dorota.

Zaraz po wojnie istniała Szkoła w Miechowie z klasami I-IV. Pierwszą zatrudnioną nauczycielką była Pani Kochman, następnie zaś Pani Pelagia Sawicka. Z tamtego okresu nie zachowały się żadne dokumenty, stąd trudno jest wiernie odtworzyć dzieje tej placówki. Szkoła mieściła się w budynku, gdzie obecnie znajduje się Kaplica. Najpierw była tam szkoła ewangelicka, a po wojnie polska szkoła podstawowa. Później uczniów z Miechowa przeniesiono do Żuchlowa. Szkoła w Miechowie pozostaje w pamięci wielu współczesnych mieszkańców naszej gminy jako wspomnienie ich pierwszych kroków na drodze edukacji. To tam uczyli się obecny Wójt naszej gminy- mgr inż. Jan Głuszko oraz Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej w Niechlowie- mgr Andrzej Skorecki. Tamte czasy zawsze wspominają z sentymentem.

23 IX 1946 roku w Henrykowie (Wągroda) otworzono szkołę z kasami I-IV pod kierownictwem Janiny Kosteckiej. Do obwodu należały: Henryków, Łęczków (Bartodzieje), Karchów (Karów),Świerzów (Świerczów), Żabinów (Żabin) i Głobiczyn (Głobice). Budynek szkolny składał się z parteru i poddasza. Jedną klasę urządzono na dole, a drugą na poddaszu. Nieczynne były piece, brakowało kawałków podłogi. Ogród szkolny i podwórze przypominały puszczę dziewiczą. Dawał się odczuć także brak tablic, krzeseł, sprzętu szkolnego, pomocy naukowych. Ponieważ szkoła w Wągrodzie uznana została za najbiedniejszą, opiekę nad placówką objął tzw. Komitet Opiekuńczy- Związek Zawodowy Pracowników Państwowych w Górze.

Kolejnymi kierownikami byli: Halina Czyż-Szabunia, Wanda Mądra, Teresa Stępniewska, Jan Stępniewski, ostatnim zaś w latach 1987-1992 Eugeniusz Lewandowski. W 1992 szkoła przestała istnieć.

Również przez pewien okres w Głobicach istniał Punkt Filialny szkoły w Wągrodzie, gdzie Kierownikiem, a zarazem nauczycielką była Pani Teresa Korłub- Halijasz.

Szkoła Podstawowa w Szaszorowicach otworzyła swe podwoje

w 1949 roku. Mieściła się w pałacu, który został przekazany przez PGR. Pierwszą nauczycielką była Pani Franciszka Kochman. W następnym roku podniesiono stopień organizacyjny szkoły do klasy VI, a funkcję kierownika powierzono Panu Czesławowi Żołnierukowi. Następnie stanowisko kierownicze objął Pan Ryszard Jarmołowicz. W roku szkolnym 1952/1953 utworzono klasę VII. Kierownikiem została Pani Czesława Marzec –Piotrowicz.

W szkole tej w latach 1960/61 zorganizowano kurs wieczorowy dla dorosłych w zakresie klas VI-VII. W roku 1964/65 Koło Gospodyń Wiejskich prowadziło kurs kroju i szycia. Ważna data to także rok szkolny 1966/67, kiedy po raz pierwszy w dziejach szkolnictwa wprowadzono klasę VIII. W roku szkolnym 1968/69 na wniosek Wydziału Rolnictwa w Górze odbywał się w szkole kurs dla rolników. W sierpniu 1971 roku rozpoczęto kapitalny remont budynku. Dwa lata później, bo w roku szkolnym 1973/74, obniżono stopień organizacyjny szkoły do klas I-IV i utworzono oddział przedszkolny, prowadzony przez Panią Irenę Marciniak. Zajęcia w klasach I-IV ( klasy łączone) prowadziła Pani Czesława Marzec –Piotrowicz. Rok później naukę w szkole pobierali uczniowie uczęszczający do klas I-III i nadal funkcjonował oddział przedszkolny. W wyniku zwiększenia się liczby dzieci w wieku przedszkolnym, zaistniała potrzeba stworzenia drugiego oddziału.

W okresie działalności Szkoły Podstawowej w Szaszorowicach, placówka ta tętniła życiem. Uczniowie brali czynny udział w licznych konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, niejednokrotnie zajmując pierwsze miejsca.

Uchwałą Rady Gminy z dniem 31 sierpnia 2008 roku szkoła filialna w Szaszorowicach ulegnie likwidacji.

Szkoła Podstawowa w Niechlowie istniała jeszcze za czasów niemieckich. Jedynym autentycznym dowodem jej działalności jest budynek szkolny mieszczący się przy obecnej ulicy Dworcowej.

W roku 1955 staraniem dyrektora tutejszej fabryki, Mieczysława Otty, został otwarty szkolny punkt filialny należący do Szkoły Podstawowej w Żuchlowie, który liczył zaledwie 2 klasy. Pierwszą nauczycielką była Pani Czesława Gałan.

W roku 1956/57 przybyła klasa III oraz nauczycielka Pani Teresa Czerska. W następnym roku szkolny punkt filialny został rozszerzony o kolejną klasę –IV, a skład grona pedagogicznego powiększony o następujące Panie: Emilię Brzozowską i Antoninę Furkal.

Właściwa historia Szkoły Podstawowej w Niechlowie zaczyna się od roku szkolnego 1958/1959.

Pierwszy dzwonek w naszej szkole zabrzmiał 1 września 1958 roku. Tego właśnie dnia na korytarzach samodzielnej Szkoły Podstawowej rozległ się gwar dziecięcych głosów... Naukę w szkole rozpoczęło wówczas 59 dzieci w czterech klasach. Obwód szkolny stanowiły wsie: Niechlów i Klimontów. Obowiązki kierownika szkoły zostały powierzone Pani Teresie Czerskiej.

Szkoła w początkowym okresie posiadała zaledwie jedną salę lekcyjną. Pierwszymi szkolnymi pomieszczeniami były również pokoje w mieszkaniu nauczycielskim. Część mebli szkolnych została przekazana przez Inspektorat Oświaty. Ogromnym problemem był wówczas brak podręczników, zeszytów i pomocy naukowych. Działający wtedy Komitet Rodzicielski zorganizował dwie zabawy, z których dochód przeznaczony został na zakup pomocy naukowych dla szkoły.

W roku szkolnym 1959/60 podniesiono stopień organizacyjny szkoły do klasy VII. W szkole uczyło się 98 uczniów. Obowiązki kierownika szkoły zostały powierzone Pani Emilii Brzozowskiej. Ponadto Radę Pedagogiczną tworzyli: Antonina Furkal, Józef Budrewicz, Jakub Burdzy. W szkole, oprócz lekcji, prowadzone były kółka: artystyczne i sportowe oraz działała szkoła wieczorowa.

Od 1 września 1961 roku obowiązki kierownika szkoły przejęła Pani Krystyna Szurynowska. Już od początku swego urzędowania postanowiła owocnie współpracować z ludźmi ze swego środowiska, którzy szczerze i z pełną inicjatywą pomagali szkole. Prężnie działający Komitet Rodzicielski, był prawdziwym organem doradczym w przedsięwzięciach nowej Pani dyrektor. Do szeregu sojuszników szkoły dołączały nowe osoby, które nie szczędziły swego czasu, wykonując szereg prac społecznych na rzecz szkoły. Byli to Panowie: Andrzejko, Ignatowicz, Gugała, Mazur, Grzywacz, Narolski, Pytlowany, Misiaszek oraz Państwo Tomaszewscy.

Zacieśniła się współpraca z zakładem opiekuńczym szkoły- Przedsiębiorstwem Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie, a także z Gromadzką Radą Narodową, Roszarnią, PGR-em oraz innymi instytucjami przyjaznymi szkole. W podzięce za tak udaną i owocną współpracę nasza młodzież uświetniała swoimi występami artystycznymi wiele zakładowych imprez.

W szkole pod czujnym okiem Pani Teresy Czerskiej zaczęła działać drużyna zuchowa, a drużyna harcerska przeżywała swój prawdziwy rozkwit pod przewodnictwem wspaniałej polonistki Pani Bożeny Skrentnej.

Rok 1965/66 zapoczątkował etap budowy nowej szkoły w ramach rządowego hasła ,,1000 szkół na tysiąclecie”. Wybrano Komitet Budowy Szkoły, w skład którego weszły następujące osoby: Zdzisław Tarnowski, Michał Narolski oraz Helena Wrzosek.

W kolejnym roku szkolnym 1966/1967 po raz pierwszy w dziejach szkolnictwa podstawowego w progach szkoły, powitano klasę ósmą. Liczyła ona zaledwie 7 uczniów, w tym dwie dziewczynki.

Dnia 26 czerwca 1971 roku nastąpił długo oczekiwany moment, a mianowicie otwarcie nowej szkoły, na które przybyło wielu gości. Nie zabrakło także przedstawicieli telewizji wrocławskiej. Uroczystość oficjalnie otworzył przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej Tadeusz Łysik, następnie przemawiała kierownik szkoły Pani Krystyna Szurynowska. Dokonano też uroczystego przecięcia wstęgi.

Nowo wybudowana szkoła mogła poszczycić się bogato wyposażonymi klasopracowniami: biologiczną, fizyko- matematyczno-chemiczną, historyczno – geograficzną, polonistyczną, klas I-III, a w starym budynku pracownią zajęć technicznych.

1 stycznia 1973 roku na terenie całego kraju zostały utworzone gminy. W Niechlowie powołano Gminną Radę Narodową. W związku z tym faktem szkoła w Niechlowie została Zbiorczą Szkołą Gminną, a jej Dyrektorem Pani Krystyna Szurynowska.

3 września 1973 naukę w Szkole Podstawowej w Niechlowie rozpoczęli uczniowie z klas V – VIII z Żuchlowa oraz Miechowa.

W naszej placówce w tym czasie systematycznie odbywały się zajęcia pozalekcyjne. Działał chór szkolny, kółko recytatorskie, dramatyczne, koła historyczne i matematyczne. Odnoszono znaczące sukcesy w zakresie recytacji. Nasze uczennice: Zielona Małgorzata, Knihnicka Urszula, Pytlowana Maria zajmowały w tym czasie pierwsze miejsca na eliminacjach powiatowych i reprezentowały naszą placówkę na eliminacjach okręgowych. Zespół dramatyczny prowadzony przez Panią Bożenę Skrentną zdobył na eliminacjach powiatowych uznanie w oczach jury sztuką pt. Calineczka. Cieszyły także sukcesy chóru szkolnego ( II miejsce na eliminacjach powiatowych) pod kierownictwem Pani Emilii Kowalskiej oraz zespołu instrumentalnego ( I miejsce w powiecie) prowadzonego przez instruktora PDK Tadeusza Hirsza.

W 1975 roku zostało oddane do użytku dwuoddziałowe przedszkole.

Od roku szkolnego 1979/80 funkcję dyrektora pełnił Pan Tadeusz Gertner, który powołał swoich zastępców: d/s dydaktycznych - Panią Krystynę Szurynowską i ds. wychowawczych - Panią Elżbietę Magdycz.

3 listopada 1983 roku to kolejna znacząca data w dziejach historii szkoły. Tego właśnie dnia Patronem szkoły został Ludwik Waryński. Z tej okazji szkoła otrzymała pamiątkowy medal. Na uroczystość przybyły władze polityczno - administracyjne województwa i gminy oraz delegacje szkół z Góry i Leszna, a także przedstawiciele okolicznych zakładów pracy.

Rok 1984 przynosi pomyślne wiadomości. 30 listopada odbyła się sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lesznie, która zatwierdziła plan społeczno – gospodarczy, a w nim rozpoczęcie już od roku 1985, budowy nowej szkoły. Starania o nowy budynek szkolny podejmowane były jednak o wiele wcześniej, bo już w 1975 okazało się, że budynek 5- izbowy oddany w 1971 roku jest po prostu za ciasny.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęto wiosną 1986 roku.

W międzyczasie przestało istnieć stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół. Powołano Inspektorat Oświaty Wychowania, którego pracownikami kolejno byli: Elżbieta Magdycz, Bożena Heinze, Czesław Błyga, Mirosław Pankiewicz. Dyrektorem szkoły w Niechlowie została ponownie Krystyna Szurynowska, pełniąc tę funkcję do czerwca 1988 roku. Wtedy to, po 30-stu latach pracy, odeszła na emeryturę. Od 1 września 1988roku Jej następcą została Pani Emilia Kowalska, która piastowała tę funkcję do 31 sierpnia 1991 roku i po 31 latach pracy zawodowej, odeszła na emeryturę. Kolejnym dyrektorem została Pani Maria Skała.

21 lutego 1992 odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły. Na uroczystość przybyli m.in.: Wojewoda Leszczyński- Jan Wojciechowski, Kurator Oświaty i Wychowania Pan Jacek Michalczyk, Wójt Gminy Niechlów- Pan Krzysztof Danielewicz, Dyrektor PPZ – Pan Czesław Radziszewski. Poświęcenia obiektu dokonał ówczesny Proboszcz Parafii Żuchlów- Ks Jarosław Czarny. Na ten moment długo czekali uczniowie, nauczyciele, a także rodzice. Do użytku oddano 11 przestronnych, wyposażonych w nowy sprzęt sal lekcyjnych oraz trzy klasopracownie: techniczną, biologiczno – chemiczną i matematyczno – fizyczną. Do dyspozycji uczniów przekazano również bibliotekę oraz szatnie. W trakcie budowy był dom nauczyciela i kolejny segment budynku szkoły, w którym zaplanowano m.in.: świetlicę, pion żywnościowy oraz przedszkole.

1 września 1992 roku odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1992 /93 oraz nadanie szkole zaszczytnego imienia Armii Krajowej. Jej rangę podniósł udział dostojnych gości, a przede wszystkim Wojewody Leszczyńskiego Pana Eugeniusza Matyjasa, Kuratora Oświaty Pana Jacka Michalczyka, Wicekuratorów: Andrzeja Jęcza i Józefa Sajbury, Dyrektora Wydziału Kadr i Spraw Socjalnych Pana Ryszarda Luftmanna, Kierownika Oddziału KO Pana Leszka Zaleśnego, posła-Pana Jacka Turczyńskiego, Kapelana AK Leszno ks. Kondrada Kaczmarka, Wójta Gminy Niechlów Krzysztofa Danielewicza. Na uroczystość przybyli również żołnierze Armii Krajowej. Wśród nich był Prezes Zarządu Okręgu Wielkopolski AK mjr Stefan Ignaszak oraz prezes Zarządu Oddziału AK w Lesznie dr Michał Ganowicz. Był również poczet sztandarowy ze sztandarem Oddziału AK w Lesznie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej z napisem: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Niechlowie dokonał Prezes Zarządu Okręgu Wielkopolski AK mjr Stefan Ignaszak w asyście prezesa Zarządu Oddziału AK w Lesznie dra Michała Ganowicza.

Dzień 1 września stał się dniem historycznym dla Szkoły Podstawowej w Niechlowie i dla żyjących na terenie naszego województwa żołnierzy AK. Od tego momentu rozpoczęła się ścisła współpraca pomiędzy szkołą i Zarządem Oddziału Leszno Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W związku ze zwiększeniem liczby oddziałów w szkole potrzebne było stworzenie stanowiska zastępcy dyrektora szkoły. Zostało ono powierzone Panu Andrzejowi Skoreckiemu.

17 grudnia 1993 roku na posiedzeniu sesji Rady Gminy przyjęto uchwałę

w sprawie przejścia szkół pod zarząd samorządu z dniem 1 stycznia 1994 roku.

18 lutego 1994 po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Szkoły, na które przybyło wielu gości a wśród nich nasi przyjaciele- żołnierze AK z Leszna.

1 czerwca 1995 r. w Dniu Dziecka odbyło się oficjalne otwarcie przedszkola w Niechlowie. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminny – Pan Jan Głuszko, Przewodniczący Rady Gminy- Pan Jan Niemaczek oraz Przewodnicząca Rady Rodziców- Pani Bogumiła Picur.

Od roku szkolnego 1995/1996 pełna nazwa naszej placówki brzmi: Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie.

1 września 1999roku wdrożona reforma systemu oświaty wprowadziła zmiany w systemie szkolnictwa. Zamiast ośmioklasowej szkoły podstawowej powstała szkoła sześcioklasowa oraz 3- letnie gimnazjum mieszczące się w tym samym budynku. Ostatnia ósma klasa opuściła mury naszej szkoły w czerwcu 2000 roku. W momencie utworzenia gimnazjum część kadry pedagogicznej rozpoczęła w nim pracę. Dyrektorem została Pani Barbara Łysik, która pełniła tę funkcję do 31 kwietnia 2000r. Od 1 maja 2000r. do chwili obecnej dyrektorem gimnazjum jest Pani Halina Kuchta. 2 marca 2002r. gimnazjum otrzymało imię poety i żołnierza AK- K. K. Baczyńskiego. Przyjęto założenie, że imię nowo powstałej szkoły będzie łączyło się z wartościami, jakie niesie Armia Krajowa- Patron Szkoły Podstawowej, z której wywodzą się uczniowie gimnazjum. Od chwili powstania gimnazjum kontynuuje pracę wychowawczą, promuje wartości patriotyczne wpajane uczniom w klasach młodszych oraz buduje tradycję szkoły. Realizowane są liczne projekty edukacyjne np. ,,Szkoła wolna od przemocy”, ,,Trzymaj formę”, ,,Akademia Przedsiębiorczości”, ,,Wygraj z astmą”, ,,Młodzi głosują”, a uczniowie osiągają sukcesy w konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

23 lutego 2002 to kolejna ważna data w historii szkoły. W dziesiątą rocznicę nadania imienia Armii Krajowej odbyła się uroczystość połączona z wręczeniem sztandaru. Jego fundatorami byli: Zarząd Gminy Niechlów, PPZ S.A. Niechlów, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej i Przedszkola, Bank Spółdzielczy Wschowa, NSZZ „Solidarność” KGHM Polska Miedź S.A. w Głogowie oraz mieszkańcy Niechlowa.

Poświęcenia sztandaru dokonał ksiądz kapelan AK- Konrad Kaczmarek wraz z miejscowym księdzem proboszczem Stanisławem Hlibowskim.

Uroczystego aktu przekazania sztandaru na ręce Pani dyrektor dokonał wicestarosta- Pan Krzysztof Mielczarek.

Przez 12 lat (1992- 2004) funkcję dyrektora szkoły pełniła Pani Maria Skała. Były to lata dynamicznego rozwoju placówki: zagospodarowanie nowego budynku, nadanie imienia i sztandaru, wojewódzka inauguracja roku szkolnego, zmagania związane z reformą szkolnictwa, otwarcie szkoły na potrzeby środowiska lokalnego, sukcesy uczniów w konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim oraz zwykła szkolna codzienność. Tym wyzwaniom sprostali nauczyciele pod kierunkiem Pani dyrektor Marii Skały. Za zasługi związane z upowszechnianiem wiedzy o AK Pani Maria Skała otrzymała 24 stycznia 2000 Odznakę- Wyróżnienie „za wkład pracy społecznej w Światowym Związku Żołnierzy AK poświęconej etosowi Armii Krajowej” oraz srebrny medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznany 20 lipca 2004 przez Radę Achrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Kilkakrotnie otrzymała również nagrodę Wójta Gminy za zasługi dla oświaty na terenie naszej gminy.

Obowiązki dyrektora szkoły przejął Pan Andrzej Skorecki- dotychczasowy wicedyrektor i pełni tę funkcję do chwili obecnej, kontynuując rozpoczęte działania oraz wdrażając szereg nowych inicjatyw, mających na celu rozwój placówki. Nieustannie jednak w swoich działaniach wychowawczych wracamy do historii, bo jak powiedział C. K. Norwid: ,,Lecz, aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło”.

Od 1 września 2008r utworzono Zespół Szkół w Niechlowie, w skład którego weszły: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Zlikwidowano również punkt filialny w Szaszorowicach.