Zajęcia projektowe z biologii i chemii „Kurs na edukację”

Od września uczniowie klas V-VIII SP w grupach cztero -  lub pięcioosobowych uczestniczą w dodatkowych zajęciach z biologii (V i VI klasa) i chemii (VII i VIII klasa) opartych na metodzie eksperymentu. W tym półroczu udało nam się poznać etapy metody naukowej oraz wykonać wiele ciekawych doświadczeń.

Na zajęciach z chemii, m.in. tworzyliśmy i rozdzielaliśmy składniki mieszanin, określaliśmy pH roztworów za pomocą odpowiednich wskaźników, badaliśmy właściwości i wykrywaliśmy różne substancje oraz robiliśmy wulkany. Mieliśmy możliwość zbadania aktywności różnych metali i kwasów oraz otrzymywania wodorotlenków. Na biologii, m.in. dokonaliśmy obserwacji mikroskopowych, zbadaliśmy wpływ alkoholu na organizm i detergentów na stan błon biologicznych, wykrywaliśmy w pokarmie białka, cukry i tłuszcze oraz hodowaliśmy drożdże i badaliśmy, jaki gaz wytwarzają, o jakiś właściwościach.

Na każdym spotkaniu projektowym uczniowie dowiadują się czegoś nowego, wytężają wszystkie swoje zmysły, dokonują obserwacji i na jej podstawie wyciągają wnioski. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach, o czym świadczy zadowolenie na ich twarzach.

M. Jankowiak