ZAJĘCIA MATEMATYCZNE OPARTE NA METODZIE EKSPERYMENTU

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020 w ramach projektu Kurs na edukację prowadzone były zajęcia matematyczne dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej. Chętni uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktyczno – wyrównawczych oraz rozwijających zdolności  matematyczne opartych na metodzie eksperymentu. Dzięki projektowi uczniowie mogą rozwijać zainteresowania matematyczne w warunkach innych niż lekcja.

Głównym celem prowadzonych zajęć jest rozwijanie zdolności poznawczych uczniów oraz pobudzanie ich do samodzielnego i logicznego myślenia poprzez gry matematyczne, różnego rodzaju łamigłówki umysłowe, ćwiczenia w realizacji zadań, ciekawostki matematyczne a także  praca z użyciem tablicy interaktywnej.

Dzięki uczestniczeniu w zajęciach uczniowie poszerzają zakres wiedzy, uzupełniają niedociągnięcia oraz rozwijają twórcze myślenie. Uczniowie starają się w pełni wykorzystywać własne możliwości, są kreatywni, podejmują się nowych działań. Z dużym zaangażowaniem biorą udział w każdych zajęciach, bo jak mówi Mikhail Ostrogradski Matematykę należy wykładać nie tylko jako naukę abstrakcyjną, ale jak najczęściej należy przechodzić do rozmaitych jej zastosowań.

Natalia Kuchta