„Ciekawa lekcja w Myśliborzu”

Dnia 30 września uczniowie najstarszych klas naszej szkoły w ramach projektu „Kurs na edukację” uczestniczyli w ciekawych warsztatach z biologii i chemii w Centrum Ekologicznym w Myśliborzu. Zajęcia prowadzone były w trzech grupach na zmianę o tematyce:

- Określanie klas jakości wody na  podstawie organizmów wskaźnikowych.

Uczniowie zostali zapoznani  z organizmami żyjącymi w zbiornikach wodnych, które należą do wskaźnikowych, a następnie pobrali materiał w okolicznym potoku. Wyłowione bezkręgowce oglądali pod mikroskopem i rozpoznawali gatunki za pomocą klucza. Na koniec wypuścili zwierzątka z powrotem do ich naturalnego środowiska.

- Barwniki asymilacyjne, izolacja i rozdział barwników.

Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe wiadomości dotyczące procesu fotosyntezy oraz barwników wytwarzanych przez rośliny. Warsztaty polegały na rozdzieleniu barwników wchodzących w skład liści barwinka dwoma metodami.

-Mydło glicerynowe- otrzymywanie i właściwości.

Uczniowie zostali zapoznani z pojęciem tajemniczej substancji gliceryna, jej właściwościami i zastosowaniem, a następnie samodzielnie wykonali mydła glicerynowe o wybranym zapachu i kolorze.

Zajęcia dostarczyły wszystkim dużo pozytywnych doznań. Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach, a na koniec zostali pochwaleni przez goszczących nas pracowników centrum. Błysł w oku i uśmiech na twarzy pokazał, że nasza młodzież była bardzo zadowolona przy wykonywaniu powierzonych zadań. Wiedza zdobywana w praktyce daje nam dużo możliwości i tak też się stało tym razem.

M. Jankowiak