Mini projekt – skupieni wokół drzewa budujemy relacje

Szkoła, to nie tylko klasa i ławki. Szkoła to wspólne działanie. Szkoła to relacje. Szkoła to praca projektami. Taki projekt zrealizowali uczniowie klasy pierwszej. Jego głównym założeniem była współpraca wokół tematu drzewo. Korzystając z przepięknej aury najmłodsi uczniowie stworzyli rysunek drzewa rysując kredą na chodniku przed nasza szkołą. Powstało wspólne drzewo i wiele mniejszych rysunków skorelowanych z tym, co wokół drzewa można spotkać. Na przestrzeni wokół drzewa pojawiły się ptaki, motyle, słońce, chmury, lis, jeż, pszczoły. Kolejne drzewo uczniowie wykonali w sztuce land- art. Ze zgromadzonych materiałów przyrodniczych – szyszek, żołędzi, kasztanów, patyków ułożyli obraz, który wpasował się w otaczającą naturę.

Uczniowie mieli okazję:

• bliżej poznać otoczenie przyrodnicze szkoły;
  • podziwiać uroki jesiennej aury;
  • tworzyć wspólnie pracę plastyczną w różnych technikach z wykorzystaniem ciekawych materiałów;
  • doświadczać wielozmysłowo natury;
  • współpracować nad projektem i rozmawiać o swoich odczuciach z tym związanych.

Praca nad tym mini projektem  nie tylko wpisała się w realizację kierunków polityki oświatowej państwa, gdzie ważne jest wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach i  rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne, ale przede wszystkim wniosła element zabawy, który poparty wiedzą, umiejętnościami i postawami zaowocuje w przyszłości.

wychowawca klasy I Dorota Izdebska