UCZYMY WRAŻLIWOŚCI

Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.
Immanuel Kant

W ubiegłym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji projektu pod nazwą ,,Z miłości do braci mniejszych”  realizowanego przez Stowarzyszenie ,,Kundelek”.  Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach, podczas których poznawali zasady traktowania psa i sposoby reagowania na zagrożenia z ich strony.

W tym roku w ramach projektu Stowarzyszenie zorganizowało dla uczniów wyjazdy do okolicznych schronisk dla zwierząt.

W pierwszym wyjeździe wzięli udział uczniowie klas II-III, którzy pod opieką wychowawców  odwiedzili schronisko w Głogowie. Dzieci zawiozły karmę dla podopiecznych schroniska, pokazując tym samym ogromna wrażliwość i serce.

24.09.2021r. uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wraz z opiekunami udali się z wizytą do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Henrykowie.

„Schronisko - azyl dla bezdomnych zwierząt. Miejsce, gdzie nieważna jest metryka, ani wygląd. To miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę.”

Ta wizyta dała nam znakomity przykład tego, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do zwierząt – zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest, niestety, schronisko. Wcześniej w naszej szkole zorganizowano zbiórkę pożywienia dla zwierzaków ze schroniska. Uczniowie wszystkich klas przynosili karmę dla psów i kotów, koce oraz zabawki.

W schronisku powitali nas pracownicy, którzy opowiedzieli m.in. o funkcjonowaniu tej instytucji, o tym jak należy witać się z psem i kotem, jakie są zwyczaje tych zwierząt, jak opiekować się zwierzęciem po operacji, kto może zostać wolontariuszem i co taki wolontariusz w schronisku robi.

Najważniejszą lekcją było jednak to, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty.

7.10.2021 uczniowie klasy VIIa i VIIb uczestniczyli w wyjeździe do Schroniska Zwierząt Bezdomnych we Wrocławiu. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zabrali ze sobą karmy dla zwierząt, koce oraz ręczniki, aby przekazać je do schroniska.

W trakcie pobytu we Wrocławiu, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat działania schroniska. Mogli pod opieką przewodnika przejść cały obiekt, aby poznać historię zwierząt od momentu przywiezienia do placówki aż do adopcji.

W schronisku znajduję się obecnie 216 kotów oraz 120 psów. Schronisko nosi nazwę „zwierząt bezdomnych”, więc na terenie placówki znajdują się również kaczki, kozy oraz świnie.
Uczniowie bardzo chętnie słuchali opowiadań na temat życia w schronisku, zadawali wiele pytań
i chętnie zaglądali do pomieszczeń zwierząt, aby choć chwilę z nimi pobyć.

Jako uczniowie i nauczyciele, serdecznie zachęcamy do odwiedzin w schronisku oraz niesienia pomocy zwierzętom. Dzięki tak wspaniałym datkom, które przynieśli uczniowie, komfort życia zwierząt na pewno się poprawił.

Schronisko Zwierząt Bezdomnych we Wrocławiu przesłało podziękowania dla wszystkich uczestników wyjazdu.

Paulina Schult i Natalia Kuchta