Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

WYCIECZKA PO GMINIE NIECHLÓW

Dnia 15 października 2021r. odbyła się jednodniowa wycieczka po Gminie Niechlów. Pojechały na nią klasy IV, V i VI z opiekunami: p. Beatą Mielcarek, p. Eweliną Stojanowską i p. Natalią Kuchta. Wycieczka odbyła się w ramach projektu, który realizujemy: ,,Gmina Niechlów – jesteśmy stąd.” Uczestnicy mogli zobaczyć najciekawsze miejsca naszej gminy, które przykuwają uwagę turystów i są atrakcyjne pod względem historycznym.

Zaraz po godzinie 8.00 uczniowie udali się do Naratowa. Tam zachwycił ich widok barokowego pałacu z pozostałością fosy. W broszurze o Gminie Niechlów można przeczytać, że wzniesiony on  został ok. 1735 roku. Jest to piękny murowany dwór, założony na prostokącie, dwutraktowy, nakryty łamanym dachem. Pani Natalia Kuchta opowiedziała uczniom ciekawą legendę, która jest związana z tym pałacem.

Następnie wszyscy udali się do Sicin. Tam spotkali się z proboszczem parafii pw. św. Marcina w Sicinach – księdzem Tadeuszem Śliwką. Wspólnie zwiedzali barokowy kościół w Sicinach i wysłuchali opowieści księdza Tadeusza. Dowiedzieli się, że pierwsza świątynia w Sicinach była konstrukcją drewnianą. W XV w. drewniany kościółek zastąpiono budowlą kamienną, której wizerunek zachował się na sufitowym fresku hali wieżowej współczesnego kościoła wybudowanego w latach 1736 – 1740 przez Karla Martina Frantza wg projektu nieznanego architekta. Ksiądz Tadeusz oprowadził uczniów po zakrystii, pokazał, jak wygląda biblioteka parafialna oraz plebania. Uczniowie mogli zobaczyć również na murach kościoła zachowane epitafia, czyli płyty nagrobne z wizerunkiem osób zmarłych.

Kolejnym punktem wycieczki był Żabin, gdzie wspólnie z proboszczem tamtejszej parafii– ks. Stanisławem Długowskim- uczestnicy zwiedzili kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła oraz zabytkową dzwonnicę. Dowiedzieli się, że kościół w Żabinie jest najstarszym kościołem naszego regionu i pochodzi z 1326 roku. Został wybudowany w stylu wczesnogotyckim. Jest to budowla jednonawowa, murowana z cegły, z masowymi przyporami, ze sklepieniem krzyżowo – żebrowym. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z XVIII wieku, na którą uczniowie mogli wejść.

Po intensywnym zwiedzaniu oraz zdobyciu wielu cennych informacji przekazanych przez proboszczów obu parafii uczniowie udali się do Głobic, gdzie w Domku Myśliwskim Koła Łowieckiego „Kaczor” mogli odpocząć przy ognisku. Przywitali nas myśliwi, którzy opowiedzieli wiele ciekawych historii związanych z łowiectwem, a następnie poczęstowali nas pieczonymi kiełbaskami, słodkimi pączkami i oranżadą.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Pragniemy serdecznie podziękować Legnickiej Strefie Ekonomicznej oraz Nadleśnictwu Góra Śląska za sfinansowanie tego projektu. Dziękujemy także myśliwym z Koła „Kaczor” za współpracę, poczęstunek i mile spędzony czas.

Kierownik wycieczki

Natalia Kuchta