Ekodzień Postaci z Bajek

Uczniowie klasy pierwszej przygotowali pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Doroty Izdebskiej przedstawienie teatralne z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który obchodzony jest 5.11.2021r. Zaprosili na nie rówieśników z klasy II i III oraz przedszkolaków. Wątek tego edukacyjnego przestawienia opierał się na znanym dzieciom bajkach i promował proekologiczne zachowania. Ekokrasnoludki z królewną Śnieżką opowiedziały widzom jak segregować śmieci. Smerfy zapraszały do sprzątania lasu recytując wierszyk. „Hej, dzieci jeśli chcecie, zobaczyć czysty las, to do sprzątania chodźmy wraz.” Miś Puchatek wraz z Królikiem zachęcali do zdrowego odżywiania się, a wsparli ich w tym Doktor Zdrówko i jego asystentka Wesoła Witaminka. Podczas przedstawienia pojawił się też Czerwony Kapturek i wilk, którzy tym razem wychodzą z ról nadanych w bajce zachęcali do spacerów po lesie, niezrywania chronionych roślin, sprzątania śmieci  i niepozostawiania ich w lesie. Ważne przesłanie miała też Pszczółka Maja, która wspomniała, że pszczoły, coraz częściej odczuwają skutki stosowania w ochronie roślin tzw. pestycydów, a wiadomo przecież, że jeśli zabraknie pszczół, później zabraknie i człowieka. Oprawa przestawienia zawierała wiele znanych dzieciom piosnek, które wzbogaciły występ, ale przede wszystkim podkreśliły istotę zdrowego stylu życia. Sala gimnastyczna, na której wystąpiły pierwszaki zamieniła się dzięki pięknym dekoracjom w las. Piękną oprawę plastyczną stanowiły też prace uczniów klasy II i III, które wpisały się w obchody akcji „Śniadanie daje moc”. Dzieci po przedstawieniu schrupały pyszne jabłka przygotowane przez rodziców. Dekorację sali i przedstawienia uzupełniały teatralne stroje z naszego szkolnego magazynu oraz kolekcja bajek. Pierwszoklasiści przygotowali również piękny plakat, który był zaproszeniem na przedstawienia.

Przedstawienie wniosło wiele radości i zabawy. Dzieci i nauczyciele uczestniczący w nim byli pięknie poprzebierani i wcieli się w bajkowe postacie. Treści przekazane podczas występu pozwoliły na utrwalenie proekologicznych zachowań, a co za tym idzie wpisały się w realizację kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022  - „Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.”

W przygotowaniu przedstawienia wzięło udział wielu nauczycieli oraz pracowników obsługi szkoły, za co serdecznie dziękuję. Pani Natalia Kuchta przygotowała wystawę książek z bajkami , scenariusz oraz relację fotograficzną. Pani Małgorzata Wojtera napis oraz kolekcję strojów, pani Ewelina Świadkiewicz wypożyczyła kolekcję strojów dla małych aktorów oraz fotorelację. Stroje zostały wypożyczone również przez panią Wiolettę Chomicz z Przedszkola nr 3 w Górze oraz panią Joannę Kietlińską z Miejskiej Biblioteki w Górze. Pani Anna Magdycz i Katarzyna Ratajczak wystawę prac z owocami i warzywami. Pani Anna Lewczuk wykonała wiele pięknych zdjęć, pomogła w przygotowaniu scenografii i realizacji przedstawienia. Pracownicy obsługi przygotowali sprzęt oraz  technicznie wsparli przedsięwzięcie. Dyrekcja szkoły wraz z rodzicami wsparła przygotowanie przedstawienia i przygotowała przepyszne jabłka.

Przedsięwzięcie było realizacją zadania zaplanowanego w programie wychowawczym i profilaktycznym szkoły na rok szkolny 2021/2022. „Ekodzień Postaci z Bajek” w formie zajęcia otwartego dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania przedszkolnego przygotowała wychowawczyni klasy I Dorota Izdebska