Nasz sukces - wygrana w konkursie pt. „ Nasze ścieżki przyrodnicze”

„Barycz  - szlakiem trzech mostów” to tytuł projektu ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, który powstał w formie makiety na konkurs pt. „ Nasze ścieżki przyrodnicze” ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z: Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, Karkonoskim Parkiem Narodowym, Parkiem Narodowym Gór Stołowych oraz Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na piękno przyrody najbliższej okolicy,  przedstawienie walorów Dolnego Śląska i konieczność ochrony przyrody.

Projekt ścieżki pt. „Barycz  - szlakiem trzech mostów” wykonali uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Niechlowie. Makieta powstawała etapami. Pierwszy to zbieranie wiadomości o najbliższej okolicy, następnie wykonanie elementów do stworzenia makiety i poskładanie ich w całość. Ważnym etapem był fakt wykonania zdjęć makiety oraz krótkich filmików, które o niej opowiadały oraz opis ścieżki.

Praca nad makietą utwierdziła nas w tym, że:

• mieszkamy w pięknej okolicy,
  • ochrona przyrody, która nas otacza, zasługuje na coś wyjątkowego – naszą uważność;
  • Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe;
  • kreatywna praca nad makietą umocniła w nas poczucie sprawczości, więzi i wzajemnego wspierania się.

Praca pierwszoklasistów z Niechlowa została oceniona bardzo wysoko i komisja nagrodziła ją dwudniową wycieczką do Ośrodka edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra" w Myśliborzu /Karkonoskiego Parku Narodowego/ Parku Narodowego Gór Stołowych.

CieszyMY się, że mogliśmy stworzyć projekt takiej ścieżki. Mamy też nadzieję, że środowisko naturalne ujścia Baryczy, które nas otacza zasługuje na uwagę nie tylko koneserów przyrody. Zapraszamy do nas. Do Gminy Niechlów – Pięknej z natury.

Składam podziękowania uczniom klasy pierwszej, że z taką radością, zaciekawieniem i zaangażowaniem pracowali nad tym projektem. Słowa podziękowania należą się także wszystkim rodzicom pierwszoklasistów, którzy włączyli się w pracę nad tym ciekawym przedsięwzięciem. Miło, że mogliśmy pokazać naszą pracę mieszkańcom naszej gminy, dzięki życzliwości P. Małgorzaty Skała dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Niechlowie. Właśnie tam można obejrzeć naszą pracę.

Dorota Izdebska  wychowawczyni klasy I/koordynator projektu

Prezentację naszej pracy przygotowałam w formie krótkiego filmiku, do którego obejrzenia serdecznie zapraszam https://www.youtube.com/watch?v=0j1n74lfUD8