Eksperymenty badawcze pierwszaków

Co czwartek odbywają się w klasie pierwszej zajęcia koła przyrodniczego pt. „Przyrodnicze fascynacje”. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mają okazję poznawać poprzez badanie, eksperymentowanie, poszukiwanie, obserwację najbliższej okolicy oraz praw w niej zachodzących. Zajęcia odbywają się w klasie szkolnej, ale też poza nią. Na zdjęciach widzimy obserwację otoczenia przyrodniczego poprzez kadr wycięty w kartce. To celowe ograniczenie pola obserwacji ma skierować dzieci na szczegół i na wybiórcze elementy przyrody. Kolejne zdjęcia pokazują zabawy z wodą. Badanie napięcia powierzchniowego wody, właściwości przyjmowania przez wodę kształtu naczynia, w którym się znajdują, przyjmowania przez wodę koloru barwnika do niej dodanego, czy mieszania się z innymi płynami, np. płynem do mycia naczyń. Takie poznawanie świata wyjaśnia reguły rządzące w otaczającej przyrodzie, ale także wprowadza intuicyjnie w świat przyrody, chemii i fizyki. Łączy w sobie pasję poznawania świata, ale też dobrej zabawy, która dzięki lekkiej jej formie pozwala pięknie i bez trudności zaciekawić najmłodszych.

Notatkę i zdjęcia przygotowała Dorota Izdebska