Eko Walentynki 2022

W drugim półroczu cała społeczność naszej szkoły włączyła się do ogólnopolskiej akcji zbiórki baterii Eko Walentynki. Każda klasa przygotowała sobie odpowiednie pojemniki na te niebezpieczne odpady, a koordynatorzy je systematycznie ważyli. Ostatecznie zebraliśmy blisko 553 kg baterii, które jak wszyscy wiedzą, muszą być w sposób specjalny utylizowane. Przez cały ten okres przypominaliśmy, dlaczego nie można wyrzucać zużytych baterii do kosza na codzienne odpady. Stwarzają one bowiem zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka, ale także nie dopuszcza się w ten sposób do tak ważnego ich recyklingu.

Baterie w swoim składzie posiadają silnie trujące substancje, takie jak ołów, rtęć czy kadm. Kontakt tych składników z organizmem może skończyć się naprawdę tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzić do ich rozlania.

Z uwagi na to, że liczba uczniów w klasach jest bardzo różna, przeliczyliśmy zebrane elektroodpady na osobę i wyróżniliśmy trzy najaktywniejsze grupy:

I miejsce zajęła grupa przedszkolna Smerfy (5,5 kg/1os.),

II miejsce, klasa 2 (5,08 kg/1 os.),

III miejsce, grupa przedszkolna Misie (4,16/1os.)

Poza dyplomami i wręczonymi drobnostkami, w maju nasza zwycięska grupa dodatkowo będzie uczestniczyć w ciekawych zajęciach przyrodniczych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Góra Śląska. Po odbytych zajęciach październikowych z okazji Dnia Drzewa, nasi wychowankowie bardzo chętnie czekają na ponowne spotkanie z osobą, która na co dzień edukuje młodych ludzi w sposób przystępny i ciekawy. Każde takie spotkanie jest dla nas cennym doświadczeniem.

Podziękowania należą się wszystkim wychowawcom, nauczycielom, rodzicom i Wam- Drodzy Uczniowie- za tak duże zaangażowanie w podejmowanych w naszej szkole działaniach proekologicznych.

Serdecznie dziękujemy za przekazane nagrody, które otrzymaliśmy od współpracującego z nami od lat Nadleśnictwa Góra Śląska, od firmy Kotany oraz od organizatora akcji „Eko Walentynki” .

Naszym hasłem przewodnim jest: „Zróbmy coś pozytywnego dla nas i naszej planety”.

Monika Jankowiak i Beata Mielcarek