Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

Światowy Dzień Pszczół

 

Uczenie przez doświadczenie to jest to, co uczniowie naszej szkoły lubią najbardziej. Mieliśmy okazję się o tym przekonać w piątek, 20 maja, gdyż właśnie tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii,  by podkreślić znaczenie pszczół  dla  życia ludzi. Był to najlepszy moment, by zaprosić wspaniałego gościa, pana Bogdana Kaleckiego, pracownika Nadleśnictwa Góra Śląska, a prywatnie pasjonata pszczelarstwa. Na to niecodzienne spotkanie z pszczółkami zostali zaproszeni uczniowie klas 1 – 6 wraz z nauczycielami, a także grupy przedszkolne. Koordynatorkami spotkania, będącego częścią projektu były: p. Beata Mielcarek, p. Natalia Kuchta oraz p. Anna Lewczuk.

Podczas tej niezwykłej akcji mieliśmy okazję spotkać się z prawdziwym pasjonatem hodowli pszczół. Pan Bogdan podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, przedstawiając krok po kroku jak wygląda praca pszczelarza. Mogliśmy zobaczyć pszczelarskie akcesoria, służące do pozyskiwania miodu, a nawet przymierzyć ubiór, chroniący przez użądleniem. Największą atrakcją okazał się przenośny ul, dzięki któremu choć przez chwilę mogliśmy poobserwować pracę tych pożytecznych owadów. Anegdotom i rozmowom nie było końca. Dowiedzieliśmy się, jakie znaczenie mają pszczoły w środowisku i jak możemy je chronić. Okazało się, że posiadamy naprawdę ogromną wiedzę w tym temacie. Na końcu na wszystkich czekała ogromna niespodzianka, którą była degustacja chałki, własnoręcznie upieczonej przez naszego gościa, połączonej ze świeżym miodem rzepakowym z pasieki p. Beaty Mielcarek. Było pysznie! Dodatkowo, każdy uczestnik spotkania otrzymał od naszego gościa drobny upominek. Zostaliśmy także zachęceni do udziału w konkursie Oko w oko z dziką pszczołą. Uczniowie z ogromną wdzięcznością wręczyli panu Bogdanowi piękną laurkę, wykonaną przez uczniów klasy I, pod bacznym okiem wychowawczyni, p. Doroty Izdebskiej, obdarowali miododajną rośliną, a całe spotkanie zwieńczyli gromkimi brawami. Nie lada niespodzianką zaskoczyła nas grupa przedszkolaków, która wykonała makietę pszczoły z produktów wtórnych i naturalnych. Wychowawczyni, p. Ewelinie Świadkiewicz, gratulujemy wspaniałego pomysłu i utalentowanych podopiecznych.

Ta cenna lekcja przyrody uświadomiła nam jak ogromne jest znaczenie pszczół w przyrodzie. Każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony. Najprostsze sposoby to:

 

  • goszczenie ich w swoim ogrodzie;
  • dbanie o środowisko naturalne;
  • pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę;
  • sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia;
  • niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;
  • ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.

 

Panu Bogdanowi Kaleckiemu pięknie dziękujemy za tę niebywale cenną lekcję o środowisku naturalnym. Mamy ogromną nadzieję, że jeszcze się spotkamy! Podziękowania kierujemy także w stronę koordynatorów akcji oraz nauczycieli, którzy przygotowali swoich uczniów do tego niezwykłego spotkania. Do zobaczenia!

 

 

Zdjęcia oraz tekst – Anna Lewczuk