Szkoła bez ławek

Uczniowie klasy trzeciej tradycyjnie w pierwszym dniu nauki szkolnej nie usiedli w ławkach. Przestrzeń edukacyjną stworzył dla nich las. Nie była to jednak tylko przechadzka po pięknym, zalesionym obszarze. Na uczniów czekało wiele ciekawych zadań.

Podczas trzygodzinnego otulenia lasem trzecioklasiści:

1. Obserwowali las, rozpoznawali gatunki drzew po liściach, owocach i zarysie korony.
  2. Wytyczali koło przy użyciu patyków i sznurka.
  3. Ćwiczyli swoja sprawność ruchową – były biegi, gimnastyka, rzuty, celowanie.
  4. W zespołach wykonywali kompozycje w kształcie koła „Leśne mandale” w nurcie sztuki LAND ART.
  5. Stworzyli wspólną kompozycję w kształcie ryby z wykorzystaniem szyszek i patyków.
  6. Relaksowali się przytulając do drzewa.
  7. Zbierali grzyby i rozpoznawali ich gatunki.
  8. Integrowali po wakacyjnej przerwie.
  9. Podążając za naturalną potrzebą doświadczania poznawali tajemnice otaczającego ich świata.
  10. Eksperymentowali, tworzyli i próbowali różnych rozwiązań sięgając po nieszablonowe pomysły podczas realizacji projektów artystycznych rozwijających talenty.

Podczas leśnych zajęć uczniowie mieli okazję pracować według modelu edukacji STEAM ((STEAM to skrót od angielskich słów: Science-nauka w kontekście nauk przyrodniczych, Technology-technologia, Engineering-inżynieria, Arts-sztuka i Maths-matematyka)  wykonując zaplanowane przez wychowawcę klasy innowacyjne działania związane z obchodami  „Międzynarodowego Dnia Kropki”.

Stwarzanie takich sytuacji edukacyjnych ma na celu:

• dawanie odwagi do sięgania po nieszablonowe pomysły podczas realizacji projektów artystycznych;
  • rozwijanie talentów uczniów;
  • wszechstronny rozwój i wspieranie logicznego oraz krytycznego myślenia;
  • zwiększenie pewności siebie;
  • naukę samodzielności w podejmowaniu decyzji.

To był pięknie spędzony czas. Dziękuję rodzicom, paniom Anecie Smogur i Sylwii Małej za pomoc w opiece podczas tej wyprawy oraz piękne zdjęcia.

Notatkę przygotowała wych. klasy 3 Dorota Izdebska