Historyczna wycieczka do Żagania

W dniach 19 – 20 października uczestniczyliśmy w wycieczce do Żagania. Wyjazd został zorganizowany przez Instytut „Grota” Roweckiego, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Podczas wycieczki mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji historii prowadzonej przez pracowników Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Są to pozostałości obozu jenieckiego z okresu II wojny światowej, z którego dokonano największej ucieczki jeńców. W budynku głównym, stojąc nad makietą obozu, wysłuchaliśmy prawdziwej opowieści o ucieczce, oraz o losach tych, którym udało się uciec. Zwiedziliśmy tereny poobozowe Stalagu VIII C i Stalagu Luft 3 oraz cmentarze wojenne.  Pierwszy dzień zwiedzania kończył się mini – konkursem, w którym rozpoznawaliśmy flagi narodowe oraz żołnierskie guziki mundurów wojskowych różnych krajów. Mieliśmy też świetną zabawę poruszając się po krótkim „tunelu ucieczkowym” znajdującym się na głębokości 2m. pod ziemią.

Po tak ciekawie przeżytym dniu zakwaterowano nas w hotelu „Willa Park”, w centrum Żagania, gdzie integrowaliśmy się z uczestnikami wycieczki z pozostałych szkół.

W drugim dniu wyjazdu mogliśmy skonfrontować uzyskaną poprzedniego dnia wiedzą historyczną z filmem „Wielka ucieczka”, nagranym na podstawie wydarzeń żagańskich. Ten sprawdzian zakończył wyjazd, który uważamy za udany.

Klaudia Sobczyk

Ilona Thomas