1 MARCA- NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W tym roku już po raz trzeci będziemy obchodzić święto państwowe- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ostatnich latach ich bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz bardziej staje się przedmiotem zainteresowania także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Wynika to nie tylko z faktu, że dzieje Żołnierzy Wyklętych były przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane.

Wiedza o Antykomunistycznym Podziemiu Zbrojnym po 1944r. jest w społeczeństwie nadal niewielka. Jan Paweł II mówił: ,,Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przed Bogiem i historią”.

Realizując to zadanie przystąpiliśmy do projektu ,,TROPEM WILCZYM- PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”. Jest to przedsięwzięcie edukacyjne upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego działającego na terenie Polski w latach 1944- 1963. Celem projektu jest przybliżenie młodym Polakom konkretnych postaci mało znanych bohaterów podziemnej armii polskiej i ich niezłomnej postawy wobec zniewolenia Polski po 1944 roku. Przedsięwzięcie jest realizowane pod patronatem i przy merytorycznym wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Projekt obejmuje kilka zróżnicowanych form działania: grę na facebooku (ok. 5 minut), grę internetową (ok. 50 minut), bieg terenowy. Każdy może dla siebie wybrać formułę mniej lub bardziej czasochłonną. Dodatkowa zachętą dla uczniów jest szansa zdobycia cennych nagród w postaci sprzętu elektronicznego. Szczegóły znajdują się na stronie www.tropemwilczym.pl

W naszej szkole projekt rozpoczęliśmy od obejrzenia z uczniami klas III gimnazjum spektaklu Sceny Faktu  ,,Pseudonim Anoda”. Projekcja poprzedzona była wprowadzeniem historycznym o postaci Jana Rodowicza- jednego z bohaterów ,,Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego. Przygotowaliśmy także okolicznościowa ekspozycję o bohaterach polskiego podziemia niepodległościowego. Uczniowie w najbliższych dniach będą zbierać o nich dodatkowe informacje i prezentować je na lekcjach historii i j. polskiego. 1 marca na budynku szkoły zawisną biało- czerwone flagi. Zdjęcia i relację z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prześlemy do organizatorów projektu, którzy umieszcza ją na wirtualnej mapie na portalu http://pamiec.pl/wykleci

Od 1 marca na portalu edukacyjnym IPN www.pamiec.pl będzie można kliknięciem oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego.

Zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnego udziału w przedsięwzięciu.