Z historią za pan brat - wycieczka do Warszawy

W dniach 20 – 21 września grupa uczniów z naszego gimnazjum uczestniczyła w wycieczce edukacyjno – historycznej do Warszawy. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten nowoczesny obiekt przedstawia w ciekawy sposób historię II wojny światowej oraz przebieg rozgrywającego się od 1 sierpnia 1944r. Powstania Warszawskiego. Podczas wędrówki przez muzealne sale można było zebrać kalendarium Powstania składającą się z kartek z kalendarza od przygotowań do jego upadku. Następnie udaliśmy się na Wojskowe Powązki, gdzie zapaliliśmy znicze pod pomnikiem „Gloria Victis” aby oddać hołd żołnierzom Armii Krajowej poległym w Powstaniu i podczas całej II wojny światowej. Prowadzący wycieczkę pracownik IPN dr Wojciech Trębacz opowiedział nam o prześladowaniach, jakie spotkały żołnierzy AK po zakończeniu wojny ze strony PRL – owskich władz. Odszukaliśmy „Kwaterę na Łączce” - miejsce pochówku Polaków, pomordowanych w więzieniu mokotowskim w latach 1945 – 1956 przez służby bezpieczeństwa publicznego.

Dzień zakończyliśmy pożywnym posiłkiem w Oberży pod Złotym Prosiakiem, po czym udaliśmy się na miejsce noclegowe w Łowiczu.

Po spokojnie przespanej nocyJ zwiedzaliśmy Łowicz. W mieście tym zatrzymał się Napoleon w 1806r., co potwierdza tablica pamiątkowa wmurowana w jedną z kamienic. Ciekawostką tego miasta jest  trójkątny Nowy Rynek ozdobiony wzorami łowickimi.

Kolejny etap naszej wyprawy to pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Obejrzeliśmy tam kolekcję porcelany wytworzonej przez miejscową manufakturę i odbyliśmy dwugodzinny spacer po pałacowym ogrodzie w poszukiwaniu amerykańskiego tulipanowca.

Wszyscy stwierdziliśmy, że wycieczka była stanowczo za krótka…