Spotkanie z leśnikiem

Zima to niesłychanie wymagająca pora roku szczególnie dla zwierząt, zarówno tych małych, jak i tych dużych. Dzikie zwierzęta same powinny zdobywać pożywienie, jednakże w trudnych warunkach klimatycznych nieodzowna jest ludzka pomoc.

26 stycznia w ramach programu Świat w naszych rękach gościliśmy w naszej szkole leśnika, p. Barbarę Chrystman – Kurzawę, która w klasach I i II przeprowadziła prelekcję, dotyczącą dokarmiania ptaków na zimę, natomiast w klasie III odbyły się warsztaty  tworzenia własnych karmników z materiałów wtórnych. Zajęcia okazały się niezwykle pouczające i twórcze. Dzieci wykazały się niebywałą wiedzą z zakresu przyrody i udowodniły, że ptaki są bardzo ważne w przyrodzie, bowiem zjadają gryzonie, a także owady, siejące ogromne zniszczenia w uprawach rolnych. Zapamiętaliśmy najważniejsze fakty:

- dokarmiaj dopiero wtedy, gdy śnieg utrudni zdobywanie pokarmów

- dokarmiaj regularnie

- syp nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa czy niesoloną słoninę

- nie dokarmiaj chlebem

- nie używaj soli

- nie przekarmiaj

Serdecznie dziękujemy pani leśnik za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za fantastycznie przekazaną wiedzę oraz p. Annie Lewczuk za sprawne zorganizowanie spotkania. Wszystkich zachęcamy do wykazania się kreatywnością i skonstruowania autorskich karmników dla ptaków. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Góra Śląska. Do zobaczenia!