Konkurs Palma Wielkanocna

Palma to jeden z symboli zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.

Palma to jeden z symboli zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Z tej okazji w szkole został zorganizowany konkurs na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną.” W niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień, tzw. Kwietną lub Palmową przynosi się do kościoła palmy, gdzie są święcone i obnoszone w procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku. W tradycji ludowej powszechne było przekonanie, że palma wielkanocna chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami i wszelkim złem przez kolejny rok. Główny cel konkursu to kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, a także rozwijanie zdolności plastycznych oraz promowanie talentów. Konkurs został zorganizowany dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola i spotkał się z dużym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nim udział 29 dzieci. W środę, 06 kwietnia, zgodnie z planem trzyosobowa Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Pani wicedyrektor Haliny Kuchty o godz. 12.00 przystąpiła do oceny palm. Zadanie okazało się niezwykle trudne, ponieważ przygotowane palmy to prawdziwe arcydzieła. Komisja oceniała prace zgodnie z regulaminem konkursu uwzględniając stylistykę zgodną z tradycją, dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych, estetykę wykonania pracy, pomysłowość i inwencję twórczą. Szczególną uwagę zwracała na zgodność tradycji w zakresie kształtu i zastosowanych materiałów oraz sposób zdobienia. Komisja w wyniku przeprowadzonej analizy i oceny wszystkich prac zgłoszonych do Konkursu, wyłoniła zwycięskie palmy wielkanocne.

Laureatami konkursu zostali:

1. miejsce –Mularczyk Lena

2. miejsce: Świerszcz Fabian

2. miejsce: Piotr Puchacz

3. miejsce: Domański Jan

3. miejsce: Kubiak Igor

3. miejsce: Kasperska Zuzia

Z uwagi na bardzo wysoki poziom artystyczny prac konkursowych oraz ich skalę i związaną tym pracochłonność, wymagającą także wielkiego kunsztu i wrażliwości estetycznej komisja konkursowa przyznała „WYRÓŻNIENIA” wszystkim pozostałym pracom konkursowym.

Wyróżnieni uczestnicy konkursu to:

Weronika Ciulak

Kasperski Michał

Cieślik Inka

Berkowski Szymon

Wszystkie palmy duże i małe zachwycały kolorem i bogactwem zastosowanych materiałów. Zostały wykonane z użyciem gałązek wierzbowych, bukszpanu, różnego rodzaju suszonych kwiatków, roślin ozdobnych, udekorowane kolorowymi kwiatami z bibuły, wydmuszkami, piórkami, wstążeczkami itp. Wysoki poziom prac to ogromna zasługa Kochanych Rodziców naszych uczniów, którym należą się słowa szczególnej wdzięczności za trud i długie godziny pracy z dzieckiem poświęcone na przygotowanie palm na konkurs. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.

Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

Ewelina Świadkiewicz, Agnieszka Kużdowicz