Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

@Laboratoria Przyszłości we wrześniu 2022

W roku szkolnym 2022/2023 rozpoczęliśmy pracę ze sprzętem i pomocami zakupionymi w ramach PROGRAMU LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

   Już we wrześniu nasz nowy sprzęt ruszył do pracy. Jak na razie sprawuje się całkiem dobrze, a my jesteśmy z niego zadowoleni. Faktem jest,  że na bieżąco uczymy się go i poznajemy jego tajniki. Już w pierwszym dniu września użyliśmy aparatu fotograficznego oraz zestawu nagłaśniającego do przeprowadzania uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Mimo wielu obaw uznaliśmy, że sprzęt jest dość intuicyjny i nawet osobom, które nie przepadają za nowoczesnymi technologiami nie sprawi większego problemu. Nasz aparat robi furorę. Zapisujemy nim nie tylko obraz statyczny ale również dynamiczny. Jak na razie był najczęściej używany. Towarzyszył nam podczas wyjazdu do kina do Głogowa, biegł z nami podczas Biegu Orląt, sprzątał z nami świat na dwóch godzinach lekcyjnych, korzystaliśmy z naszego sprzętu podczas Dnia Kropki. Ze sprzętu korzystaliśmy również na lekcjach chemii badając odczyn substancji, mikroskopując.

Również na lekcjach informatyki rozpoczęliśmy naszą podróż z Laboratoriami w przyszłość. Z klasami najstarszymi zapoznawaliśmy się z drukarką 3D, która stanowi część stanowiska do druku 3D. Wraz z laptopem zakupionym w programie stanowi bardzo interesujący zestaw. W najbliższych miesiącach będziemy drukować gotowe projekty oraz tworzyć swoje indywidualne. Zakupione zwoje filamentu służą nam zarówno do druku 3D jak i do pisania 3D. Mazaki to bajka klas 4 i 5. Oni na lekcjach informatyki tworzyli najpierw obrazy po śladach np. okulary, sztućce, a potem samodzielnie projektowali swoje imiona. Jak się okazało, nie było to takie łatwe. Ciepły filament inaczej zostawia ślady niż pisak czy długopis. Nasi uczniowie musieli nauczyć się cierpliwości, bo inaczej projekt ulegał zniszczeniu. To właśnie z cierpliwością i dokładnością mieli największy problem.

Klocki Lego, które również stanowią zakupiony zestaw zainteresowały każdego siódmoklasistę. LEGO® Education BricQ Motion Prime pozwala zaangażować uczniów klas 4–8 szkoły podstawowej w naukę przedmiotów STEAM za pomocą eksperymentowania z siłami, ruchem i oddziaływaniami w kontekście sportu. Zestaw BricQ Motion Prime umożliwia praktyczną naukę w prosty sposób, zapewniając uczniom wiele satysfakcjonujących chwil osobistego odkrywania praw fizyki, matematyki i przyrody kiedy wprawiają klocki LEGO w ruch bez użycia technologii. Używaliśmy ich na zajęciach projektowych w ramach projektu Akademia Umiejętności. Klocki stały się dla uczniów bardziej interesujące od telefonu czy komputera. Cieszymy się, bo tego oczekiwaliśmy. Nauka matematyki przez gry i doświadczanie przestaje być nudna i potrafi stać się pasją. Nagle okazało się, że najważniejsza nie jest szybkość a precyzja, nie sucha teoria, a praktyka, która opiera się na teorii. Okazało się również, że cztery godziny spędzane na doświadczaniu to bardzo krótki czas. :)

                                                                                                                                    Sprawozdanie za miesiąc wrzesień przygotowała Anna Majer -koordynator szkolny Programu Laboratoria Przyszłości