Przyrodnicze Laboratorium

W ramach realizowanego projektu „Akademia umiejętności” uczniowie głównie klasy piątej i ósmej uczestniczyli w zajęciach z zakresu przedmiotu biologia i chemia. Zajęcia miały charakter badawczy i eksperymentalnym. Uczniowie na różnych poziomach, samodzielnie odkrywali oraz próbowali zrozumieć zjawiska przyrodnicze stosując etapy metody naukowej. Otrzymywali m.in. gazy i określali ich właściwości, izolowali barwniki asymilacyjne, poznawali niewidoczny dla oka świat za pomocą mikroskopu i reakcji charakterystycznych. Wykrywali skrobię w pokarmie, wykonywali tęczę w probówce i badali aktywność wybranych metali. Każde zajęcia były bardzo zaskakujące i kończyły się euforią oraz zadowoleniem z uzyskanych wyników. Uczniowie bardzo chętnie zostawali po lekcjach i pracowali w grupie, zdobywając wiedzę praktyczną.

Eksperymentowanie pozwala w sposób ciekawy i twórczy zdobywać oraz zapamiętywać informacje, tworzyć hipotezy, dociekać prawdy i wyciągać wnioski. Jest to najlepszy sposób na poznawanie otaczającego świata.

M. Jankowiak