Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

Wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej w Myśliborzu .

     19 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Anna Zarzycką, p. Łukaszem Ratajczakiem i p. Moniką Jankowiak wybrali się w ramach realizacji projektu „Akademia Umiejętności” na dwudniowy wyjazd do Myśliborza. Na miejscu zostaliśmy przyjęci po królewsku, a nasi uczniowie zrobili na pracownikach pozytywne wrażenie. Bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach, czego doskonałym dowodem jest to, że zostaliśmy zaproszeni na kolejne wizyty do Centrum Edukacji Ekologicznej. Prowadzący nagradzali dzieci na bieżąco miłymi pochwałami, a na koniec otrzymali pamiątkowy magnes i ołówek.

     Pierwszego dnia wykonywaliśmy mydełka glicerynowe, które każdy zabrał ze sobą do domu. Poznaliśmy dwie metody izolowania barwników asymilacyjnych i przypomnieliśmy sobie znaczenie fotosyntezy oraz oddychania w życiu organizmów. Wykonywaliśmy preparaty i obserwowaliśmy je pod mikroskopem. Pani wprowadziła nam nowe pojęcie plazmolizy i deplazmolizy, które jak się okazało wykorzystujemy, na co dzień w kuchni. Po zajęciach udaliśmy się na pyszny obiad i na krótki spacer na wzgórze Rataj, podczas którego zapoznawaliśmy się z walorami przyrodniczymi tego terenu. Widzieliśmy, m.in. wolno przemieszczające się po polach konie i na wzgórzu kozicę z potomstwem. Byliśmy na terenie przepięknego parku krajobrazowego, który jest bardzo wyjątkowym miejscem. Popołudnie i wieczór były równie emocjonujące, graliśmy w gry matematyczne i przyrodnicze, podczas których mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności. Niektórzy skorzystali z sali sportowej i integrowali się, grając w piłkarzyki oraz tenisa stołowego. Wieczór minął nam w miłej oraz radosnej atmosferze, uczyliśmy się poprzez gry i zabawy.

   Drugiego dnia poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat luminescencji, dowiedzieliśmy się gdzie ma zastosowanie i w jaki sposób my ją wykorzystujemy każdego dnia. Uczniowie sprawdzali jak świecą różne substancje w świetle UV oraz malowali nimi rysunki. Innym, równie interesującym zagadnieniem okazało się dla nas światło z natury i zjawiska optyczne. Mieliśmy okazję zobaczyć jak widzą różne zwierzęta, jak powstaje obraz i dlaczego potrzebna jest nam para oczu. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia rozpraszania światła laserowego oraz oświetlenia neonowego w specjalnych okularach. Na koniec oglądnęliśmy krótki film o ośrodku rehabilitacji, który funkcjonuje na terenie centrum i mogliśmy zobaczyć ile dobra otrzymują w nim chore lub małe, porzucone zwierzęta. Minione dwa dni pokazały, że nasi uczniowie są bardzo otwarci, chłonni wiedzy, bardzo chętnie się angażują i kochają zajęcia praktyczne. Wszyscy wróciliśmy do domów zadowoleni oraz bogatsi o nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę.

M. Jankowiak