#Laboratoria Przyszłości- styczeń 2023

Podczas zajęć dodatkowych z matematyki postanowiliśmy skorzystać z zestawów klocków Lego, które pozwoliły urozmaicić zajęcia i zainteresować uczniów nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi. Zajęcia wprowadziły dzieci w interesujące zagadnienia matematyczno-fizyczne. Mogli poznać zasady fizyki w akcji. Była to nauka przez doświadczanie praw fizyki.  Eksperymentowali z siłami , ruchem i mechaniką. Mieli  możliwość współtworzenia projektów rozwijających wiedzę o świecie, sprawności manualne i intelektualne. Wiedza ta łączy się bezpośrednio z matematyką (mierzenie odległości, ważenie obiektów),  edukacją przyrodniczą i umiejętnością pracy w grupie. Zestaw wykorzystali uczniowie do eksperymentów, obliczeń i wyciągania własnych wniosków. Analizowali i prezentowali własne rozwiązania.

Na zajęciach z fizyki wykorzystaliśmy zestaw elektrostatyczny , który otrzymaliśmy dzięki projektowi „Laboratorium przyszłości” . Wszystkie wykonane doświadczenia pozwoliły usystematyzować wiedzę i utrwalić zagadnienia dotyczące elektryzowania ciał. Uczniowie bardzo chętnie pracowali według instrukcji i wyciągali wnioski z doświadczeń.

Dzięki temu uzyskali informacje o ładunkach elektrycznych, ich pochodzeniu, rodzajach oraz prawach rządzących oddziaływaniami między tymi ładunkami. Uczniowie przekonali się o istnieniu ładunków i sprawdzili, od czego zależy siła ich wzajemnego oddziaływania. Przeprowadzili  klasyfikację materiałów ze względu na właściwości elektryczne oraz przedstawili przykłady izolatorów i przewodników elektrycznych.

Zajęcia prowadzone  okazały się bardzo ciekawe i wszyscy z zaangażowaniem pracowali na lekcji.

Aparat fotograficzny, kamera i nagłośnienie są wykorzystywane niemal każdego dnia. Pomaga to dokumentować naszą pracę.