Niepełnosprawność moimi oczami - mikołajkowe warsztaty edukacyjne

Uczniowie klasy trzeciej wybrali się 8.12.2023r. na mikołajkową wycieczkę edukacyjną do Leszna gdzie znajduje się centrum „MULTIEDUCATION – Niewidzialny Świat”. Centrum to w bezpiecznych warunkach wprowadza dzieci i młodzież w świat osób z niepełnosprawnością ruchową i wzrokową. Edukatorzy placówki pokazują, że niepełnosprawność jest jedną z cech osoby, której dotyczy i nie jest tożsama z nią samą. W trakcie warsztatów dzieci miały możliwość doświadczenia czasowego ograniczenia sprawności wzrokowej w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni i skonfrontowania się z próbą wykonywania zadań w tych warunkach. W całkowitej ciemności przechodziły przez pomieszczenia zaaranżowanego mieszkania – łazienkę, salon, kuchnię, a nawet przestrzeń ulicy, gdzie znajdowało się przejście dla pieszych i prawdziwy samochód. W tych ciemnych przestrzeniach ich „oczami” były inne zmysły – dotyk, węch, smak, słuch. Po przejściu wystawy w ciemnościach dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach zdobytych podczas pobytu na niej. Przemek, nasz przewodnik z niepełnosprawnością wzrokową podzielił się z dziećmi doświadczeniami i historią swojego „niewidomego” życia. Wskazywał na to, że osobom niepełnosprawnym bardzo pomaga technologia – skanery tekstów, aplikacje ułatwiające rozpoznawanie kolorów, obrazów. Państwo Monika i Tomek Hyżyk prowadzący zajęcia, pokazali dzieciom wiele przydatnych urządzeń, które wspierają życie niepełnosprawnych osób – specjalne tabliczki do pisania alfabetem Braille’a, sam alfabet Braille’a, gry i plansze dostosowane dla niewidomych, specjalne urządzenia pomagające np. w nalewaniu cieczy do pojemników i odpoznawaniu kolorów.  Uczniowie obejrzeli także film z audiodeskrypcją oraz film pt. „N-jak niewidomy”. Ponieważ była to także wyprawa mikołajkowa uczniowie otrzymali prezenty przygotowane przez rodziców, zaśpiewali i zatańczyli w podziękowaniu dla prowadzących piosenkę i wręczyli przygotowane przez siebie piękne mikołajkowe ilustracje. Pani Monika także przygotował dla uczniów własnoręcznie przygotowane świąteczne karteczki, za które z całego serca dziękujemy. Było to piękne spotkanie z „niepełnosprawnością” widzianą oczami, które widzą i czują. DziękujeMY Przemkowi, Monice i Tomkowi. Jesteście cudowni.

Dziękuję moim uczniom za aktywne i pełne czucia podejście do tematu.

Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji wycieczki, zebranie środków na nią i przygotowanie mikołajkowych niespodzianek.

Dziękuję paniom Anecie Smogur i Agnieszce Kużdowicz za wsparcie podczas wycieczki.

Dziękuję firmie przewozowej pana Jacka Szurynowskiego za bezpieczny przewóz.

Dziękuję pani Marioli Szurynowskiej za inspirację do organizacji tak wyjątkowej wycieczki.

wychowawczyni klasy III Dorota Izdebska